Dach stanowi jedną z najważniejszych przegród budowlanych. To przecież on ostatecznie izoluje nasz dom od warunków zewnętrznych. Jednocześnie jest to dość skomplikowany fragment budowy, który łączy się również ze znaczącymi kosztami. Ponadto bez problemu możemy rozróżnić dwa podstawowe etapy. Pierwszy polega na wykonaniu samej więźby dachowej. Tradycyjna może być wykonywana bezpośrednio na dachu dzięki umiejętnościom cieśli. Możliwe jest również skorzystanie z prefabrykatów. W ramach tego artykułu skupimy się jednak na innym zagadnieniu. Pokrycie dachu stanowi właśnie drugi ważny element budowy dachu. Wymaga on podejmowania trafnych decyzji, ponieważ możliwości jest wiele, a każda z nich wyróżnia się inną charakterystyką. W ramach niniejszej treści głównym tematem będzie blacha trapezowa. W szczególności skupimy uwagę na tym, jaki powinien być rozkład łat.

Kiedy warto stosować blachę trapezową?

Od razu może pojawić się pytanie, dlaczego akurat blacha trapezowa. Jest to przecież zaledwie jeden z wielu wariantów pokrycia dachu. Jednocześnie zdecydowana większość przyzna, że nie wygląda on tak dostojnie jak pokrycie ceramiczne, a nie jest również tak długowieczna. Nie są to jednak materiały, które zazwyczaj zabiegają o tego samego odbiorcę. Blacha trapezowa najczęściej wykorzystywana jest do pokrywania dachów w przypadku budynków przemysłowych. Nie zmienia to faktu, że staje się coraz popularniejsza w kontekście domów jednorodzinnych. To jednak wymaga stworzenia odpowiedniej kompozycji. Odpowiedź na pytanie z nagłówka tego rozdziału znajduje się częściowo w kolejnym akapicie.

Dlaczego blacha trapezowa?

Przede wszystkim blacha trapezowa wyróżnia się wysokim współczynnikiem wytrzymałości względem ceny. Zresztą jest to logiczne, jeśli wiemy już, że jest to rozwiązanie, które sięga się w kontekście budynków przemysłowych. W tej sytuacji najważniejsze jest właśnie to, żeby było tanio, a jednocześnie bezproblemowo. Blacha trapezowa może być estetyczna, a wygląd jest sprawą subiektywną. Trudno więc jednoznacznie ocenić ten aspekt. Wytrzymałość dotyczy zarówno tej mechanicznej w kontekście pojedynczych uderzeń, jak i długotrwałego erodowania materiału.

Projekt jako podstawa wyznaczenia rozstawu łat

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, że to projekt jest najważniejszym wyznacznikiem. To on determinuje to, jaki efekt będzie prawdopodobnie najskuteczniejszy. Wszystkie inne rady w tym kontekście mogą być traktowane wyłącznie jako ciekawostki. W praktyce każdy przypadek może nieco się różnić i tym samym to właśnie na etapie projektu dokonywane jest optymalizowanie.

Jaki rozstaw łat zaleca się stosować?

Nie oznacza to jednak, że nie można sięgać po przybliżenia, które pozwolą dokładniej przeanalizować temat. Ponadto warto odpowiedzieć na pytanie, co w sytuacji, gdy projekt nie zawiera stosownej deklaracji. Szczególnie że okazuje się to mieć miejsce w rzeczywistości. W takiej sytuacji najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z wyliczeń na podstawie rozpiętości przęsła. W tej sytuacji czynnikami, które są brane pod uwagę jest obciążenia dachu, grubość rdzenia blachy oraz wysokość blachy trapezowej. Podane dane są wystarczające do tego, żeby obliczyć stosowne wartości w ramach odpowiedniego rozstawy łat.

Szerszy kontekst układania blachy trapezowej

Oczywiście sam rozstaw łat stanowi zaledwie jeden z elementów większego systemu. Wszystko rozpoczyna się jeszcze od samego przygotowania warunków do pracy, co sprowadza się do wykonania wszystkich stosownych obliczeń, zebranie wartościowych informacji oraz regulację samego dachu. Nie zapominajmy o zastosowaniu izolacji przeciwwilgociowej. Może ona uchronić od katastrofy w przyszłości, która wiązałaby się z pojawieniem się niewspółmiernych kosztów w stosunku do wykorzystania izolacji. Samo układanie blachy trapezowej nie należy do najbardziej skomplikowanych prac. Sprowadza się ono do wykorzystania specjalnych wkrętów, których celem jest stworzenie trwałego połączenia.

Uwagi podczas układania blachy trapezowej

Wspomnieliśmy wcześniej, że układanie blachy trapezowej nie należy do najłatwiejszych zajęć. Nie zmienia to jednak faktu, że trzeba uważać na niektóre aspekty. Przede wszystkim nie zaleca się stosowania szlifierki kątowej do pracy z blachą trapezową. Może to doprowadzić do pęknięć materiału, a nawet pojawienia się ognia. Znacznie skuteczniejsze jest wykorzystanie nożyc (również elektrycznych). Kolejnym elementem, na który trzeba uważać, jest właśnie sam rozkład łat. Ten powinien przede wszystkim tworzyć szczelną barierę, która uchroni mieszkańców przed pogodą, która występuje na zewnątrz. Estetyka również jest ważnym elementem całego procesu. Pamiętajmy również o odpowiednim wykończeniu całej warstwy. Przede wszystkim przyczyniają się one do zwiększenia bezpieczeństwa. Jednocześnie są stosunkowo łatwe do zastosowania. Pamiętajmy, że blacha trapezowa jest materiałem o wysokiej wytrzymałości. Żeby jednak wykorzystać ten aspekt, trzeba wcześniej o nią odpowiednio zadbać. To jeden z wielu powodów, które przekonują do tego, że warto na samym końcu prac zastosować również kominki wentylacyjne czy stopery przeciwśnieżne. Inwestycja może nam oszczędzić sporo pieniędzy w przyszłości.