Na rynku oferowanych jest wiele rodzajów bram garażowych, wybór więc nie powinien być dla nas problematyczny. Dostępne są modele w wielu wzorach, kolorach oraz okleinach, dzięki czemu każdy z nas znajdzie idealną bramę, która będzie pasować do naszego garażu. Możemy wybierać także z wielu rodzajów bram, różniących się od siebie pod względem funkcjonalności. Zanim zdecydujemy się na dany model, powinniśmy sprawdzić jakie rozwiązanie będzie najlepszą opcją dla naszego domu.

Rodzaje bram garażowych

Bramy garażowe segmentowe

Zbudowane z paneli, połączonych zawiasami o grubości min 40 mm wypełnionych dokładnie pianką, której zadaniem jest ochrona przed zimnem i hałasem. Taki model bram garażowych należy do najczęściej wybieranych. Zaletą jest przede wszystkim komfort obsługi takiej bramy, a także bogactwo wzorów i kolorów bram segmentowych oferowanych na rynku. Bramy garażowe segmentowe doskonale izolują zarówno cieplnej, jak i akustycznie. Dzięki nim możemy wykorzystać przestrzeń garażową w sposób optymalny, zarówno przed, jak i wewnątrz garażu. Polecane zwłaszcza przy krótkim podjazdach, małych garażach oraz garażach podwójnych. Stosowane często również w sytuacjach, kiedy garaż wychodzi bezpośrednio na ulicę, a także, kiedy ma niezwyczajne otwory wjazdowe, na przykład w kształcie łuku. Przez uwagę na świetne właściwości izolacyjne i wysoką szczelność, garaże segmentowe poleca się przede wszystkim do garaży ogrzewanych. Brama segmentowa doskonale spełni swoje zadanie w ogrzewanym garażu. Minusem tego rozwiązania jest przymus pozostawienia miejsca na ścianie czy też pod sufitem, w zależności od tego, czy jest to brama górna, czy boczna. Bramy boczne otwierane są w bok wzdłuż prowadnic znajdujących się na ścianie garażu, natomiast górna przesuwa się na prowadnicach w sposób pionowy do góry. Umiejscowione na zawiasach regulowanych specjalne rolki łożyskowe wykonane z tworzywa sztucznego zapewniają bardzo cichą i bezawaryjną pracę. Oprócz tradycyjnych bram garażowych ze stali ocynkowanej możemy także wybrać bramę wykończoną okleiną drewnopodobną, czy też wykonaną z drewna.

Zobacz także:

Najczęściej używane drewno do wykonania bramy garażowej segmentowej to:

  1. Mahoń
  2. Świerk
  3. Sosna
  4. Okume

Bramę segmentową zakupimy za około 2 tysiące złotych, jest więc to spory wydatek


Bramy garażowe skrzydło rozwierane

Taki rodzaj bram jest coraz rzadziej wybierany, należy do najstarszych, prostych i tanich rozwiązań. Bramy garażowe skrzydłowe to najtańsza opcja możliwa do wykorzystania w naszym garażu. Najistotniejszą zaletą rozwieranych bram garażowych, jest ich cena. Bramę zakupić można już w przedziale od 600 do 1000 złotych. Ich konstrukcja jest niezwykle prosta, przez co montaż nie zajmuje zbyt dużej ilości czasu. Łatwa jest także konserwacja takiej bramy. Bramy garażowe skrzydło rozwierane wykonuje się przeważnie z drewna dębowego, świerkowego, sosnowego lub z blachy trapezowej. Bramy te składają się tylko i wyłącznie z ościeżnicy oraz skrzydeł zamocowanych na zawiasach. Niektóre modele mogą posiadać ocieplenie. Takie rozwiązanie ma także swoje wady, nie jest przede wszystkim komfortowe w codziennym użytkowaniu. Taka brama otwierana jest ręcznie, należy więc opuścić pojazd, aby ją otworzyć. Konieczne jest także posiadanie wystarczającej ilości miejsca na podjeździe, gdyż otwierają się na boki. Problematyczne może okazać się użytkowanie takiej bramy w okresie zimowym, kiedy wokół niej pojawi się śnieg.

Bramy garażowe uchylne, czyli płytowe

Często stosowany rodzaj bramy. Takie rozwiązanie to wydatek rzędu 800-1500 złotych, także to mniejszy koszt aniżeli w przypadku bramy segmentowej czy rolowanej. Nie jest jednak polecana przy krótkich podjazdach albo w przypadku wjazdu bezpośrednio z ulicy. Przed bramą należy zostawić minimum 1,5 metra, gdyż dolna część skrzydła otwiera się na zewnątrz garażu. We wnętrzu garażu także należy zostawić trochę wolnej przestrzeni, gdyż brama porusza się wzdłuż prowadnic podsufitowych. Bramy uchylne przeznaczone są tylko dla jednego samochodu, mają maksymalnie 3 m szerokości. Trzeba zachować także ostrożność przy wysokich autach. Na rynku dostępne są modele bram ocieplanych, jednakże nie mają tak dobrych właściwości izolacyjnych. Nie są dobrą propozycją do garażu ogrzewanego.

Konstrukcje bramy uchylnej mogą być płytowe albo ramowe. Zakupić można wiele bram uchylnych o oryginalnym wzornictwie.

Bramy garażowe rolowane, czyli roletowe

Raczej rzadko wybierane rozwiązanie, przez wzgląd na wysoką cenę takiej bramy. Taka brama to wydatek rzędu około 2500 złotych należy do tego doliczyć jeszcze cenę montażu, czyli około 1000 złotych. Brama ta swoim działaniem jest bardzo podobna do rolety okiennej. Płaszcza skrzydła nawijany jest na wał napędowy, porusza się przy tym w płaszczyźnie pionowej. Bramy rolowane właściwie nie zajmują miejsca w garażu czy przed nim, co jest dużą zaletą. Przestrzeń możemy więc optymalnie wykorzystać bez żadnych ograniczeń. Taki rodzaj bram polecany jest zwłaszcza przy niewielkim metrażu. Bramy te charakteryzują się sporą wygodą eksploatacji, zamontowano w nich napęd elektryczny, posiadają także korbę do awaryjnego otwierania.