Zastanawiasz się nad uszyciem plecaka worka na podręczne drobiazgi? Taki worek jest  rozwiązaniem idealnym w czasie spaceru po parku, wycieczki rowerowej czy niewielkich zakupów. Niezobowiązujący ale pakowny, może stanowić ciekawe uzupełnienie codziennych stylizacji. Zwykły jednokomorowy worek nie spełnia jednak twoich oczekiwań? Potrzebujesz dodatkowej kieszonki do schowania kluczy lub portfela? Uszycie takiego worka to nic trudnego. Zobacz, jak samodzielnie uszyć worek plecak z kieszonką!

Co będzie potrzebne do uszycia worka?

Po pierwsze, należy wybrać materiał, z którego będziemy szyć worek. Właściwie nie obowiązują tu żadne sztywne wytyczne – można kierować się własnymi preferencjami estetycznymi. Dobrze jednak wybrać materiał dość wytrzymały i łatwy w praniu. Jeśli ma to być tkanina kolorowa, warto zwrócić uwagę na trwałość barw. Atutem będzie materiał nie wymagający prasowania. Można zdecydować się na tkaninę pikowaną lub z domieszką wzmacniających włókien sztucznych, takich jak nylon czy poliester.

Poza materiałem, konieczne będą szpilki, nożyczki krawieckie i oczywiście maszyna do szycia. Jeśli chcemy, aby kieszonka posiadała zapięcia, co zdecydowanie zwiększy jej praktyczność, przyda się zamek błyskawiczny lub napy. Oczywiście, potrzebny będzie też sznurek o odpowiedniej grubości do wciągnięcia do tunelu. Ponieważ sznurek stanowić będzie również uchwyty plecaka, dobrze, aby pasował kolorystycznie do całości. W pasmanterii należy nabyć również metalowe kółeczka, do których zamocujemy sznurek, tworząc szelki.  Do wykonania pomiarów przyda się centymetr krawiecki, a do odrysowania wzoru – kreda lub specjalne mydełko.

Jak prawidłowo zrobić wykrój?

Wiele gotowych wzorów plecaków worków, również z kieszonkami, znaleźć można w internecie. Wzór drukujemy, a następnie przenosimy na materiał.  W tym celu skorzystać można z mydełka krawieckiego lub kredy, które łatwo spierają się z tkaniny. Później wystarczy już tylko wykroić i można szyć.

Przygotowanie samodzielne prostego wykroju worka plecaka nie jest jednak niczym skomplikowanym. Po pierwsze, ustalamy, jakiej wielkości ma być nasz worek.  Jeśli zdecydujemy się na plecak o wymiarach 35×40 cm, musimy wyciąć z wybranego materiału prostokąt o wielkości 37×85 cm. Po złożeniu uzyskamy intersujący nas wymiar, powiększony o margines na zszycie i wykonanie tunelu na sznurek.  Wymiary można oczywiście zmienić, wszystko zależy od tego, do czego ma nam służyć worek.

Kolejny prostokąt to nasza kieszonka. Możemy ją przygotować z tego samego materiału, lub z innego, kontrastowego.  Wymiar najlepiej ustalić w odniesieniu do tego, co chcemy w niej zmieścić. Ponownie pamiętamy, aby wykrój uwzględniał niewielki zapas materiału z każdej strony na szwy.

Szycie plecaka worka z kieszonką w kilku krokach

Wszystkie szwy wykonujemy na maszynie, materiał przed szyciem spinamy szpilkami. Dzięki temu tkanina nie będzie się przesuwać i łatwiej będzie nam utrzymać wymiar. Jak uszyć worek plecak z kieszonką w kilku prostych krokach?

  1. Zaczynamy od kieszonki. Wycięty kwadrat obszywamy na lewej stronie, podkładając niewielki kawałek materiału pod spód, ściegiem zygzakowym. Pozwoli to uniknąć strzępienia się materiału.
  2. Podszytą kieszonkę umieszczamy na dużym prostokącie w miejscu, w którym ma się znajdować w gotowym plecaku. Przypinamy szpilkami i przyszywamy ściegiem prostym. Pamiętamy o pozostawieniu jednej krawędzi nieprzyszytej. W tym miejscu wszywamy następnie zamek błyskawiczny o odpowiedniej długości lub umieszczamy napy.
  3. Odwracamy materiał na lewą stronę i składamy na pół. Miejsce złożenia stanowić będzie dno worka. Po lewej stronie ściegiem prostym zszywamy oba boki plecaka worka.
  4. W górnej części zakładamy do wewnątrz ok. 4 cm materiału, zabezpieczamy szpilkami, a następnie przeszywamy na maszynie. W ten sposób powstaje tunel na sznurek. Pamiętamy o pozostawieniu otworu na wciągnięcie sznurka.
  5. W dolnych rogach plecaka worka przyszywamy metalowe kółeczka, do których zamocujemy sznurek.

Szycie właściwie jest skończone. Plecak należy oczywiście wyprasować, a następnie za pomocą agrafki wciągnąć sznurek. Po przeciągnięciu przez tunel wolne końce mocujemy do metalowych kółeczek, tworząc uszy naszego plecaka. Dzięki nim możliwe będzie wygodne założenie worka na plecy, albo przewieszenie przez ramię.

Co można zmienić w projekcie plecaka worka?

Taki worek plecak to jedynie baza dla bardziej skomplikowanych projektów krawieckich. Nawet taki najprostszy spełni swoje funkcje użytkowe, jeśli jednak mamy na to ochotę, możemy na przykład uszyć klapkę z klamerką zapięcia. Klamerki takie bez trudu dostać można w pasmanteriach. Sam wykrój klapki to nic trudnego, należy tylko pamiętać, że jej szerokość musi być zgodna z szerokością worka. Wystarczy więc wykroić odpowiedni prostokąt, w którym następnie można zaokrąglić dwa rogi.

Inną opcję stanowić może uszycie worka z okrągłym dnem, lub z doszytymi szelkami z materiału, zamiast sznurka. Wszystkie te modyfikacje można bez trudu zaplanować i wykonać samodzielnie w jedno popołudnie. Koszt samodzielnego uszycia plecaka nie jest wysoki, za to satysfakcja ze zrealizowanego projektu – ogromna!