Każdorazowo, gdy planujemy remont lub odnowienie jednego z pomieszczeń w naszym domu bądź mieszkaniu, zastanawiamy się, czy lepszym pomysłem jest zatrudnienie ekipy remontowej, która w większości przypadków daje nam gwarancję wysokiej jakości wykonanej pracy, czy lepiej jest zaoszczędzić te pieniądze i wykonać remont samodzielnie. W przypadku położenia płytek ceramicznych na ścianie możemy bez najmniejszego trudu i nakładu czasu dokonać niesamowitej metamorfozy pomieszczenia, przy jednoczesnym zaoszczędzeniu pieniędzy za robociznę. W jaki sposób położyć płytki ceramiczne na ścianę? Jakie narzędzia przydadzą nam się do tego typu pracy? W jaki sposób powinniśmy wykonać fugowanie takich płytek ceramicznych? Wszystkie odpowiedzi na powyższe pytanie znajdziemy poniżej. 

 

Narzędzia niezbędne do wykonania ściany z płytek ceramicznych 

     By ułożyć idealną ścianę z płytek ceramicznych, powinniśmy wyposażyć się w niezbędne narzędzia, które pozwolą nam wygodnie i efektywnie wykonać całość pracy. W celu równomiernego i co najważniejsze prostego układania płytek, przydadzą nam się takie narzędzia jak poziomica, miarka, a także ołówek stolarski. To odpowiedniego wymieszania kleju do płytek przyda się wiaderko https://ceramixplytki.pl/12-uniwersalne. Nakładanie kleju w większości przypadków wykonuje się specjalną zębatą szpachelką. Jeżeli nasza ściana nie pozwoli nam na położenie pełnych płytek na całej powierzchni, w celu nadaniu im odpowiedniego wymiaru oraz kształtu, warto dodatkowo kupić tańszy nożyk do płytek, lub w przypadku większych i twardszych płytek ceramicznych specjalny przyrząd z gilotyną do cięcia. W celu fugowania warto wyposażyć się w gąbkę, a także krzyżyki dystansowe, które wyrównają przerwy pomiędzy płytkami. Jeżeli chodzi o materiały, oprócz naszych płytek ceramicznych, powinniśmy kupić klej elastyczny do przyklejania ich, grunt do przygotowania powierzchni oraz fugę, która przyda nam się do fugowania powierzchni ściany. 

Przygotowanie podłoża do położenia płytek

     Właściwe układanie płytek powinno być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem podłoża. W zależności od stanu ściany czekają nas różne prace przygotowawcze. Jeżeli nasza ściana jest porowata, posiada wiele nierówności i ubytków, należy ją na samym początku odpowiednio zaszpachlować gładzią lub gipsem budowlanym. Jeśli jednak nasza ściana jest bez zarzutu, wystarczy dokonać gruntowania powierzchni ściany. W tym celu użyć możemy emulsji gruntującej i pędzla ławkowca. Pamiętajmy, by podczas gruntowania powierzchni nie żałować środka gruntującego, gdyż jego zadaniem jest odpowiednie związanie powierzchni, a co za tym idzie, zwiększenie przyczepności przed położeniem płytek. 

Próba ułożenia płytek na sucho – rozmieszczenie dekoracji na ścianie 

     Po przygotowaniu podłoża przychodzi czas na dokonanie pomiaru i “suchego” ułożenia płytek ceramicznych. Taki zabieg pozwoli nam sprawdzić, czy do położenia całej ściany wystarczą nam pełne płytki, czy niezbędne będzie dokonanie modyfikacji względem długości czy szerokości płytki. Najlepszym pomysłem jest wycięcie z kartonu naszej cegiełki a następnie z jej pomocą zaznaczenie na ścianie długości oraz szerokości płytek. Taki zabieg pozwoli nam sprawdzić, czy ostatni rząd zmieści się w całości, czy niezbędne jednak będzie przycięcie płytki. Pamiętajmy o odpowiednich przerwach na spoinę, do której trafi fuga. 

Klejenie płytek

     Klejenie płytek to zajęcie, które każdy fachowiec robi w odmienny sposób. Jednym sposobem klejenia płytek do ściany jest położenie warstwy około 1 metra kwadratowego kleju na ścianę, a następnie przyklejenie płytki do ściany i mocne dociśnięcie. Drugi sposób to nakładanie kleju bezpośrednio na płytkę i przyklejenie jej do zagruntowanej ściany. Z kolei inni wykorzystują obie możliwości i kleją zarówno ścianę, jak i płytkę, zapewniając najwyższą przyczepność i trwałość kleju https://ceramixplytki.pl/kontakt. Po przyklejeniu kilku płytek obowiązkiem jest sprawdzenie, czy wszystkie płytki mają odpowiedni poziom, co zapewni nam estetykę wyglądu ściany. Takich pomiarów należy dokonywać poziomicą jak najczęściej. Po przyklejeniu kilku płytek nie zapomnijmy o włożeniu krzyżyków dystansowych między nimi. Dzięki temu przerwa między płytkami ceramicznymi będzie równej odległości. 

Fugowanie płytek ceramicznych 

     W momencie, gdy ściana zostanie ułożona, a klej wyschnie, możemy przejść do nałożenia fugi. Fugę należy przygotować zgodnie z zaleceniem producenta na opakowaniu, a następnie gumową packę lub ściągaczem rozprowadzić fugę w celu wypełnienia wszystkich przerw. Ruchy packą powinny być w różnych kierunkach, a nasza fuga powinna dokładnie zapełnić każdą przerwę. Uważajmy jednak, by nasze ruchy nie spowodowały żadnych rys na nowo położonych płytkach. Po nałożeniu fugi na kilku płytkach mokrą gąbką zdejmijmy nadmiar fugi, dzięki czemu pozostałość na płytce nie stwardnieje, co spowodowałoby problem z usunięciem jej. Gdy fuga wyschnie, kafelki powinny być umyte raz jeszcze i pozostawione do wyschnięcia. Tak wykonana ściana wraz z fugą powinna prezentować się znakomicie. Nam już tylko pozostaje podziwianie nowej ściany i satysfakcja z samodzielnie wykonanej pracy. 

 

 

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl