Wypożyczalnia samochodów – co trzeba wiedzieć? Większość osób posiada swój własny samochód lub dojeżdża do pracy komunikacją miejską. Zdarzają się jednak niespodziewane sytuacje – na przykład zapomnieliśmy wyłączyć świateł, przez co padł akumulator. Lub nie mamy własnego auta i potrzebujemy przebyć długą drogę w maksymalnie najkrótszym czasie. Albo wyjeżdżamy na urlop i po prostu chcielibyśmy podróżować samochodem, zamiast martwić się rozkładem jazdy autobusów. Co w takich sytuacjach? Najlepszym rozwiązaniem jest wypożyczenie samochodu. Takie usługi nie są rzadkością, na rynku istnieje bowiem wiele wypożyczalni pojazdów – od wynajmu busów po auta dostawcze.

Czego potrzebujesz do wynajęcia samochodu?

Wypożyczalnia samochodów - co trzeba wiedzieć?Do wynajęcia samochodu z wypożyczalni, niezależnie od tego czy będziemy chcieli wynająć busa, samochód dostawczy czy zwykły pojazd – będzie potrzebny dokument potwierdzający tożsamość. Na terenie Polski wystarczy dowód osobisty, oraz oczywiście ważny dokument prawa jazdy – zwykle wypożyczalnie wymagają minimum rok posiadania. Poza terenami kraju, jednak na obszarze Unii Europejskiej będziemy potrzebowali paszportu. Natomiast poza krajem i terenami Unii Europejskiej przydać się może międzynarodowe prawo jazdy, w szczególności w krajach przynależących do Konwencji Genewskiej oraz Konwencji Wiedeńskiej. Niektóre kraje tego wymagają. Warto więc zainteresować się, czy tam, gdzie chcemy prowadzić samochód wymagany jest taki dokument.

Międzynarodowe prawo jazdy może uzyskać każdy, kto posiada aktualne prawo jazdy w kraju, a wniosek o jego wyrobienie możemy złożyć w każdym momencie. Taki dokument wydaje starosta.

Co z ubezpieczeniem?

Wypożyczając busa, samochód dostawczy lub inny pojazd, otrzymujemy w pakiecie ubezpieczenie OC oraz AC. Istnieje jednak możliwość, oczywiście dodatkowo płatna, by wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które będzie pokrywać koszty wypadku, którego NIE byliśmy sprawcami. Obejmuje to także uszkodzenia pojazdu spowodowane przez opady grady, czy temu podobne zdarzenia.

Niestety, ubezpieczenie od kolizji jest jedynym ubezpieczeniem, jakie możemy wykupić, by na wszelki wypadek dodatkowo zabezpieczyć pożyczony pojazd. Za wszelkie inne wypadki, takie jak wypadek z naszej winy, czy kradzież, będziemy musieli ponieść koszty, które będą adekwatne do poniesionych strat. Jeśli skradziona zostanie tylko jedna część – pokrywamy koszty tej części. Jeśli dojdzie do kradzieży całego samochodu – będziemy musieli pokryć całą jego wartość. Dlatego warto uważać na wypożyczane pojazdy https://automaks.pl/, ponieważ nie są one naszą własnością lecz czyjąś. Właściciel jedynie udostępnia nam auto, o które należy dbać, jak o własne.

Mandaty

Wypożyczając pojazd, stajesz się za niego odpowiedzialny. Musisz więc samemu zadbać o jego bezpieczeństwo oraz napełnić bak za swoje pieniądze. Zwykle otrzymujemy pojazd z pełnym bakiem, jednak w takim samym stanie należy go zwrócić, więc musimy wziąć to pod uwagę licząc koszty. To samo tyczy się mandatów. Wszelkie kary, czy to za złe parkowanie, czy przekroczenie prędkości, ponosi kierowca. Jeździsz – płacisz.

Co w przypadku wypadku?

wypozyczalnia samochodow szczecin
wypozyczalnia samochodow szczecin

W przypadku wypadku, czy zwykłej stłuczki, najistotniejszy jest fakt, że ten kto przy podpisywaniu umowy o wypożyczenie pojazdu, podał się za kierowcę – musi prowadzić samochód. W innym wypadku złamiemy warunki umowy, ponadto, podczas stłuczki – nawet NIE z naszej winy – zostaniemy wtedy obciążeni karą za złamanie zasad regulaminu.
Poza tą zasadą, istnieje kilka przypadków, jakie mogą zdarzyć się w takich sytuacjach:

Wspomniany już wypadek NIE z naszej winy – w takich okolicznościach, sprawa jest prosta. Należy powiadomić o zdarzeniu wypożyczalnie, z którą podpisaliśmy umowę oraz spisać odpowiednie oświadczenie. Wypożyczalnia wedle regulaminu, pokryje poniesione straty.

Wypadek z NASZEJ winy – tutaj również konieczne jest zawiadomienie wypożyczalni samochodów, jednak to MY jesteśmy odpowiedzialni za uszkodzenia, dlatego też MY ponosimy wszelkie koszty z tym związane. To, ile będzie nas to kosztować wyceni przeznaczony do tego specjalny dział techniczny. Niestety, w przypadku uszkodzeń wywołanych na przykład przez opady gradu – również my stajemy się za nie odpowiedzialni, chyba że wykupiliśmy dodatkowe ubezpieczenie, które chroni nas przed wzięciem odpowiedzialności. W takiej sytuacji wypożyczalnia samochodów zobowiązana jest do zastąpienia samochodu innym.

Jak zwrócić wypożyczony pojazd?

Tutaj musimy się dowiedzieć, czy należy zwrócić busa, samochód dostawczy, czy samochód do miejsca, z którego nim wyjechaliśmy. Czy może wypożyczalnia ma inne punktu, do których moglibyśmy go odstawić. Musimy także zwrócić uwagę na to, czy ma się to odbyć o określonych godzinach, czy możemy to zrobić już po zamknięciu wszystkich punktów, a kluczyki wrzucić do przeznaczonej ku temu odpowiedniej skrzynki.

Ile kosztuje wypożyczenie?

Ceny wypożyczenia samochodu zależne są od tego, jakiej klasy i o jakich standardach ten pojazd będzie. Miejsce również ma znaczenie. Jeśli będziemy chcieli pożyczyć auto w centrum wielkiego miasta, zapłacimy znacznie więcej pieniędzy, aniżeli gdzieś na przedmieściach. Warto więc porównać sobie ceny przed podjęciem decyzji.