Wakacje czy też urlop to okres beztroskiego wypoczynku podczas, którego nie chcemy by cokolwiek odciągnęło Nas od relaksu. Każdy z nas potrzebuje przerwy od pracy, oddechu, odpoczynku – po to by wrócić do pracy z nowymi pomysłami, naładowani pozytywną energią, szczęśliwi a przede wszystkim wypoczęci. Jednak cały proces zorganizowania wyjazdu na urlop wielu przyprawia o ból głowy i jest bardzo stresujący. Warto więc zapoznać się z krótkim poradnikiem, który przedstawia o jakich rzeczach należy pamiętać przed wyjazdem oraz podczas samych wczasów.

Wybór miejsca

Pierwszą kwestią nad którą powinniśmy się dobrze zastanowić planując wczasy jest to co tak naprawdę chcemy robić. Biura podróży oferują szereg opcji jak: wylegiwanie się na plaży, zwiedzanie miasta i zabytków a może uprawianie sportów. Od tego wyboru zależeć będzie miejsce w które się udamy. Jak właściwie wybrać? Nasz wybór musi zależeć przede wszystkim od Naszych preferencji. Jeśli według Nas najlepszą formą wypoczynku jest spędzenie kilku godzin na złocistej plaży z kolorowym drinkiem w ręce, nie ma sensu wybierać gór. Jeśli natomiast urlop chcemy spędzić z dala od miejskiego ścisku i tłumów ludzi nie warto wybierać najpopularniejszych, przepełnionych turystami kurortów. Przede wszystkim nie powinniśmy czuć presji, to my mamy wypocząć, więc róbmy więc to na co naprawdę mamy ochotę.

Zobacz również:

Mistrzowskie pakowanie

To chyba najbardziej nielubiany etap każdego wyjazdu na wczasy. Pakowanie się to trudna sztuka, z którą problemy mają również zaprawieni w bojach podróżnicy. Mało kto to lubi, ponieważ trzeba się zmieścić w niewielkiej walizce (bez względu na rozmiary, zawsze jest za mała) zabierając wszystkie potrzebne rzeczy. Rok w rok powtarza się sytuacja w której nie wiadomo co ze sobą zabrać, a na końcu zawsze okazuje się, że czegoś się zapomniało. Zanim zaczniesz się pakować należy zrobić listę rzeczy koniecznych do zabrania. Po jej stworzeniu wystarczy zgodnie z nią wkładać rzeczy do walizki. Jakie rzeczy musimy zabrać na wyjazd? To głównie zależy od pory roku obowiązującej w miejscu wypoczynku i miejsca w które się udajemy. Inaczej wygląda walizka osoby udającej się do Chorwacji inaczej tej, która wyjeżdża do lasów Amazonii. Poniżej krótka lista najważniejszych rzeczy do zabrania:

  • dokumenty – paszport, dowód, wydrukowane bilety, karty pokładowe, a także notatka z podstawowymi informacjami o hotelu, rezydencie, najważniejsze adresy,
  • sprzęt elektroniczny – telefon, aparat, potrzebne ładowarki, power bank oraz dodatkowe karty pamięci,
  • kosmetyki – perfumy, kremy nawilżające, kremy przeciwsłoneczne,
  • gotówka – w większości miejsc będzie można zapłacić kartą, warto jest jednak mieć przy sobie trochę pieniędzy w miejscowej walucie na wypadek, gdyby w sklepie czy też taxówce nie można było płacić gotówką,
  • ubrania, bielizna, ręcznik – to najbardziej oczywiste rzeczy do zabrania. Warto przed wylotem sprawdzić pogodę na miejscu oraz prognozy na cały wyjazd,
  • książka, gazeta, rozmówki – coś do poczytania w wolnej chwili. Warto również zabrać mały słowniczek czy też rozmówki by móc porozumiewać się w miejscowym języku.

Zachowanie na miejscu

Punkt ten określiłbym krótkim zdaniem: szanuj miejscową kulturę. Jeszcze przed wczasami koniecznie zapoznaj się z poradnikami, forami i opiniami osób, które były w danym miejscu oraz tymi, które dobrze znają miejscową kulturę. W wielu miejscach świata, zachowania dla Nas oczywiste i w pełni akceptowalne, mogą być zakazane i grozić poważnymi konsekwencjami. Złudnym przeświadczeniem turystów jest, że na każdej ich wizycie wzbogacają się mieszkańcy danego Państwa, wyspy czy też regiony. Masowe wizyty dużej liczby turystów potrafią zniszczyć wiele kultur czy też atrakcji. Ważne by wyjeżdżając w dany region świata poznać przynajmniej częściowo historię i kulturę danego miejsca tak by nie tylko w pełni świadomie poznawać ją na miejscu, ale przede wszystkim nie naruszać jej.

Inne ważne rzeczy

Przed wyjazdem na wczasy koniecznie dokładnie przeczytaj opis oferty zamieszczonej przez biuro podróży i dokładnie sprawdź miejsce do którego się udajesz. W wielu przypadkach opcja All Inclusive może nie oznaczać tego co sobie wymarzysz a jedynie namiastkę oferty “wszystko w cenie”. Jeśli wyjeżdżasz z dziećmi koniecznie dowiedz się czy w hotelu są atrakcje przeznaczone specjalnie dla najmłodszych oraz czy jest możliwość pozostawienia ich pod opieką wykwalifikowanego animatora – to zapewni Ci więcej czasu tylko dla siebie. By uniknąć problemów żołądkowych na miejscu koniecznie sprawdź jakie potrawy i gdzie można jeść bez obawy o rozwolnienie. Już nie jeden turysta przez zbyt dużą ciekawość lokalnej kuchni urlop, zamiast na plaży, spędził w hotelowej toalecie. Podobnie sytuacja ma się w kwestii dyskotek czy też restauracji. Wbrew pozorom nie każda restauracja czy też klub chętnie zaprasza do Siebie turystów. Są miejsca zarezerwowane tylko i wyłącznie dla miejscowej ludności – warto o tym wiedzieć. Najważniejsze jest jednak to by na urlop zabrać wypoczynkowy nastrój – jeśli Nasze myśli będą zbyt blisko pracy i problemów – nie ma szans na relaks.

Wakacje na Sardynii
Piazza San Nicola 5
07020 Loiri SS, Włochy
+393314126886
www.wakacjenasardynii.pl