Smartfony stały się nieodzownymi towarzyszami codziennego życia, służąc zarówno pracy, jak i rozrywce. Nic więc dziwnego, że chcemy użytkować je jak najdłużej, kupując stosowne akcesoria. Z praktycznego punktu widzenia, użytkownikom najbardziej zależy na ochronie ekranów, które podatne są na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. Dbałość ta jest konieczna przede wszystkim w nieco tańszych modelach telefonów, które nie są wyposażone w solidne szkło pokroju Gorilla Glass lub w inne tego typu rozwiązania. Posiadając smartfon bez wzmocnionego ekranu, powinno się zainwestować w szkło hartowane na telefon.

Szkło hartowane na telefon – jedna z najlepszych inwestycji posiadacza smartfona

Wiele osób po zakupie smartfona dokupuje do niego rozmaite akcesoria, w tym etui, słuchawki, dodatkowe ładowarki, jednak dość często pomija się element, jakim jest szkło hartowane na telefon. Powinno ono zostać zakupione już na samym początku użytkowania telefonu. Ekrany telefonów, chociaż są coraz lepsze nawet w najtańszych modelach, mają to do siebie, że niezwykle łatwo je zarysować i mowa tu nie tylko o sytuacjach takich, jak noszenie telefonu w kieszeni razem z kluczami. Wyświetlacz może z łatwością porysować się nawet od twardszego pyłu. Wystarczy położyć telefon wyświetlaczem do dołu na blacie, na którym znajduje się kilka ziarenek piasku i już pojawią się na nim ryski.

Charakterystyka szkła hartowanego na telefon

Kupując smartfona, z reguły zakładamy długi czas jego użytkowania, a to oznacza, że o delikatne urządzenie trzeba dbać. Szkło hartowane na telefon zadanie to ułatwi, jednak nie każde będzie tak samo wytrzymałe. Istnieją rozmaite produkty tego typu, dlatego warto wiedzieć, czym kierować się podczas wyboru.

Kupując szkło hartowane na telefon, powinno się zwrócić uwagę przede wszystkim na jego twardość określaną w skali Mohsa. Skala ta została stworzona na potrzeby mineralogii i określa podatność na zarysowania danego materiału przez inne materiały. Składa się ona z dziesięciu stopni, z czego najniższy oznacza najmniejszą twardość. Najwyższą twardością charakteryzuje się diament, którego twardość określana jest w tej skali jako H10. Dobre szkło hartowane na telefon powinno z kolei wykazywać się stopniem twardości określanym jako H9, chociaż wielu osobom wystarczą też szkła H8.

Użycie szkła hartowanego na telefon rekomendowane jest nie tylko w przypadku tańszych telefonów bez wzmocnionego wyświetlacza, ale także w przypadku tych, które już są wyposażone na przykład w Gorilla Glass. Bardzo często dobrej jakości dodatkowe szkło jest twardsze i wytrzymalsze od tego, które chroni telefon domyślnie. 

Szkło hartowane na telefon a czułość na dotyk i wpływ na jakość obrazu

Szkło hartowane na telefon.
Szkło hartowane na telefon.

Jednym z powodów, dla których wiele osób rezygnuje z zakupu szkła hartowanego na telefon, są obawy o pogorszenie się czułości ekranu na dotyk i spadek jakości wyświetlanego obrazu. Obawy te w pewnym stopniu są słuszne, jednak opisane problemy dotyczą tańszych szkieł niskiej jakości, które rzeczywiście mogą spowodować tego typu problemy i obniżyć komfort jego użytkowania. Dobrej jakości szkło nie będzie zupełnie wpływać na te jego aspekty, jednak trzeba liczyć się tutaj z większym wydatkiem. 

Zakładanie szkła hartowanego na telefon i jego zdejmowanie

Po zakupie szkła hartowanego na telefon posiada się zazwyczaj dwie opcje – samodzielny montaż lub skorzystanie z usługi przytwierdzania szkła przez pracownika punktu, w którym zostało zakupione.. Proces przyklejania szkła nie jest skomplikowany  i można z powodzeniem wykonać je samemu, posiadając minimum zdolności manualnych.

Dobre i droższe szkła wyposażone są w akcesoria używane przy ich przyklejaniu, w tym odpowiednia ściereczka. Jeżeli do zakupionego szkła nie są one dorzucone – nic straconego. Wystarczy zaopatrzyć się w ściereczkę do czyszczenia ekranów lub okularów. Pomocny też może okazać się płyn do czyszczenia takich powierzchni oraz sprężone powietrze. Przy użyciu tych akcesoriów należy ekran dokładnie oczyścić i wypolerować, a potem chwycić szkło krawędziowo, odklejając folię ochronną. Następnie szkło przykleja się, co należy robić niezwykle delikatnie i ostrożnie, gdyż nie może tu dojść do przesunięcia się szkła na ekranie. Później wystarczy już tylko je docisnąć.

Szkło hartowane na telefon zazwyczaj służy nam przez cały okres użytkowania telefonu, jednak czasem może zaistnieć chęć jego zdjęcia, co także nie jest trudne. Wystarczy podważyć je przy krawędzi, do czego najlepiej użyć paznokcia, gdyż używając narzędzia, można by było porysować telefon. Szkło należy odchylać do góry, aby dostało się pod nie powietrze i po początkowym dość silnym oporze będzie można zdjąć je z łatwością. Po jego usunięciu na wyświetlaczu pozostaną smugi, które można z łatwością usunąć, polerując go.

Szkło hartowane na telefon to akcesorium, które warto zakupić jednocześnie z telefonem i nakleić je przed rozpoczęciem użytkowania. Dostać je można w sklepach z akcesoriami do telefonów i w sklepach z elektroniką.