Sublimacją określa się nic innego, jak specjalną technikę druku, która w obecnych czasach jest coraz chętniej wykorzystywana. Ważną kwestią jest to, że można ją wykonać samemu we własnym domu. Wystarczy jedynie posiadać odpowiedni materiał, jakim jest poliester, jak również odpowiednią drukarkę, która pomoże nam taki druk wykonać.

Sublimacja - jaką drukarkę wybrać?Druk sublimacyjny jest to zarówno prosta, jak i skuteczna metoda drukowania cyfrowego. Jeżeli chodzi o wydruk to jest od wykonywany przy zastosowaniu specjalnego tuszu na papierze transferowym (czyli odpowiednim papierze do sublimacji), jak również drukarki. Sublimacja w chwili obecnej uchodzi za jedną z najlepszych metod tworzenia druku na materiałach, ponieważ praktycznie niezniszczalna, nie powoduje brzydkiego zapachu, jest odporna na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, jak również nie odpada, ani się w żaden sposób nie kruszy. Materiał z nadrukiem wykonanym taką metodą może być wielokrotnie prany i nadal będzie wyglądał idealnie. Należy również dodać, że nadruk ten jest w pełni opłacalny nawet, jeżeli chodzi o pojedyncze sztuki. Tusze, które są wykorzystywane w drukarkach żelowych są wyłącznie oparte na bazie gliceryny. Dlatego włożenie innego rodzaju tuszu może spowodować uszkodzenie drukarki. Drukarki żelowe charakteryzują się również znacznie większą jakością wydruku oraz ich trwałością w przeciwieństwie do drukarek atramentowych. W związku z tym osoba, która chciałaby dokonać druku sublimacyjnego na swoim materiale powinna pomyśleć o zaopatrzeniu się właśnie w drukarkę żelową. Wtedy każda osoba może mieć gwarancję, że wydruk taki będzie jeszcze bardziej efektywniejszy.

Czytaj także:

Jakie są drukarki do wykonywania sublimacji?

Na rynku jest wiele odpowiednich drukarek do wykonywania sublimacji. Należy do nich zaliczyć takie rodzaje jak: drukarka atramentowa, jak również drukarka żelowa. Jeżeli chodzi o zwykłą drukarkę atramentową, czyli taką, którą posiada większość osób w domu to należy zaznaczyć, ich charakteryzuje się ona głównie tym, że w sytuacji zastosowania specjalnego tuszu do sublimacji automatycznie stracimy gwarancję producenta. Natomiast należy zaznaczyć, że drukarki atramentowe w większości przypadków posiadają rozdzielczość wynoszącą 5760×1440 DPI, a także szerokość druku do maksymalnie sześciu stron w formacie A4. W drukarkach atramentowych podstawowym sterownikiem jest Plug, bądź Play. Niestety ten rodzaj drukarek może powodować znaczne problemy z ich eksploatacją. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, że drukarki atramentowe często powodują, że ich głowica ulega schnięciu, jak również występuje konieczność częstego korzystania z tego urządzenia, ponieważ w przeciwnym wypadku przestanie ono działać tak jak powinno. Należy również zaznaczyć, że w tym rodzaju urządzenia można wykorzystywać różne rodzaje papieru, aczkolwiek nie te, które są dedykowane dla drukarek żelowych. Drukarki żelowe charakteryzują się tym, że są nowocześniejsze od ich poprzedniczek, czyli drukarek atramentowych. Drukarki żelowe są dedykowanym rozwiązaniem w stosunku do wykonywania druku sublimacyjnego. Przy zakupie takiego urządzenia automatycznie dostajemy również specjalne oprogramowanie, które pozwala nam między innymi na odpowiednie korygowanie barw, jak również na odwracanie obrazu. Bowiem należy pamiętać, że druk, aby wyszedł w sposób taki, jaki byśmy sobie tego życzyli powinien być swoim odbiciem lustrzanym. Drukarki żelowe posiadają rozdzielczość, która wynosi 1200×1200 DPI, jak również szerokość druku do około 20 stron w formacie A4. Oczywiście przy tej rozdzielczości, a także przy jednoczesnym obniżeniu jakości wydruku wzrasta prędkość. Jeżeli chodzi o eksploatację drukarek żelowych to trzeba wspomnieć, że nie powinny one powodować jakichkolwiek problemów. Dzieje się tak, ponieważ głowica nie ma predyspozycji do przesychania, jak również jest w pełni gotowa do pracy nawet po długiej przerwie w jej użytkowaniu. Przed dokonaniem nadruku należy upewnić się, że materiał, na którym ma zostać on umieszczony jest poliestrem, ponieważ w przeciwnej sytuacji sublimacja nie dojdzie do skutku. Jeżeli chodzi o konkretne modele drukarek, które z pewnością nadadzą się do tego zadania można zaliczyć przede wszystkim taką markę jak: Ricoh oraz Brother. Z kolei, jeżeli chodzi o tusze to odpowiednie będą marki: Epson oraz Sawgrass. 

Co należy zaliczyć do zalet druku sublimacyjnego?

Do zalet druku sublimacyjnego należy zaliczyć przede wszystkim takie kwestie jak:

  • druk sublimacyjny powoduje trwałe zabarwienie danej tkaniny
  • proces sublimacji nie jest długotrwały 
  • podczas wykonywania druku sublimacyjnego można stosować dowolne kolory, jak również odcienie
  • druk nie ściera się i nie kruszy
  • materiał z nadrukiem sublimacyjnym można prać dowolną ilość razy i nadal będzie zachowywał swoją pierwotna strukturę
  • druk sublimacyjny jest w pełni odporny na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych
  • obrazy, które mają być wykorzystane przy druku można poddawać obróbce w dowolnym programie komputerowym
  • nadruk nie blaknie