Otwarcie firmy sprzątającej to w obecnych czasach dobry pomysł na biznes. Decyduje się na to bardzo dużo osób, do czego zachęca między innymi brak konieczności posiadania zezwoleń czy koncesji do wykonywania takiej działalności.

Czy na rynku występuje popyt na usługi sprzątające?

Wiele osób przed otwarciem firmy sprzątającej zaczyna się zastanawiać czy w ogóle jest na rynku popyt na tego typu usługi. Okazuje się, że zdecydowanie tak. Jeśli chodzi o klientów indywidualnych to należy zauważyć, że obecnie bardzo zmieniają się nawyki i przyzwyczajenia w społeczeństwie. Dawniej sprzątanie przez panią domu wydawało się czymś koniecznym i jednocześnie naturalnym. Obecnie wiele kobiet z różnych powodów rezygnuje z samodzielnego sprzątania. Panie są aktywne zawodowo, zajmują się rodziną oraz swoimi pasjami. Wiele z nich prowadzi firmy albo pracuje w kilku miejscach i zwyczajnie nie mają czasu na sprzątanie. Przybywa też zwolenników delegowania nielubianych obowiązków. Osoby, które osiągają dobre zarobki uważają za zasadne zapłacić firmie zewnętrznej za sprzątanie, bo i tak będzie to wydatek niższy niż dana osoba w swoim fachu zarabia w tym czasie. Jest to, więc często kwestia wyboru. Ktoś woli skupić się na tym, co potrafi najlepiej i zarobić duże pieniądze zamiast tracić czas na sprzątanie. Jeśli zaś chodzi o klientów firmowych to również przybywa podmiotów, które mają w zwyczaju zlecać usługi sprzątające na zewnątrz, bo tak jest wygodniej i taniej. Firmy sprzątające spotkamy więc w dużych korporacjach, szpitalach czy urzędach.

Czym zajmują się firmy sprzątające?

Skojarzenia z pracą przy sprzątaniu zwykle nie są najlepsze. Tymczasem obecnie nowoczesne firmy sprzątające używają profesjonalnego sprzętu, dobrych środków chemicznych i mają wiele sposobów na to by ułatwić sobie pracę. Zakres prac firmy sprzątającej może być bardzo różny. Czasem jest to typowe sprzątanie mieszkań czy urzędów, innym razem mycie okien na wysokości, sprzątanie po remontach czy utrzymanie czystości na zewnątrz, sprzątanie po imprezie plenerowej i pielęgnacja terenów zielonych.

Jak założyć firmę sprzątająca?

Usługi sprzątające można prowadzić w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki z o.o. czy spółki jawnej. Taką działalność jak każdą inną trzeba zarejestrować osobiście albo elektronicznie. Jeśli ma być to działalność, jako spółka jawna albo spółka z o.o. to trzeba ją także zgłosić do rejestru KRS. Jeśli firma sprzątająca ma być bardzo mała to może także funkcjonować, jako działalność nierejestrowana.

Przy zakładaniu firmy należy także przemyśleć formę podatkową. Można wybrać ryczałt, skalę podatkową lub podatek liniowy. Ponadto należy rozważyć kwestię podatku VAT. W pewnych sytuacjach korzystnie jest być podatnikiem VAT. Warto pomyśleć o tym szczególnie wtedy, gdy firma sprzątająca nastawia się na współpracę z klientami instytucjonalnymi. Zastanowić należy się także nad tym czy chcemy pracować samodzielnie czy zatrudnimy personel.

Jaki sprzęt musi mieć firma sprzątająca?

Jeśli chodzi o większy i droższy sprzęt to nie zaleca się nabywanie go na samym wstępie, gdy nie ma jeszcze zysków i nie do końca wiadomo, jaki profil usług będzie świadczony. Zamiast od razu decydować się na duże inwestycje warto pamiętać, że sprzęt można wynajmować, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Jednocześnie trzeba będzie nabyć najbardziej podstawowy sprzęt taki jak: zestawy mopów, wózki serwisowe, odkurzacze biurowe i sprzęt do mycia okien. Firmy, które chcą oferować sprzątanie po remontach muszą mieć nieco inny sprzęt i przyda się tu szczególnie odkurzacz przemysłowy, myjka ciśnieniowa i szorowarka jednotarczowa.

Jak wypromować firmę sprzątającą?

Oczywistym wydaje się, że początki takiej firmy nie będą łatwe, bo w takiej branży działają przede wszystkim polecenia. Potrzeba, więc czasu by zapracować na dobrą markę. Warto zacząć od stworzenia profesjonalnej strony firmowej lub profilu firmowego na portalu społecznościowym. Taka strona ma być rodzajem wizytówki, gdzie podane zostaną świadczone usługi, jakie świadczy firma sprzątająca oraz dane kontaktowe. Promować można się także w lokalnej prasie oraz poprzez ulotki roznoszone na pobliskich osiedlach. Niemniej jednak zawsze wskazane będzie także aktywne poszukiwanie zleceń poprzez odpowiadanie na przetargi, roznoszenie swoich ofert po firmach czy podejmowanie się prac dostępnych w Internecie na giełdach zleceń.
Oferując swoje usługi, jako firma sprzątająca zawsze trzeba także umieć nakreślić potencjalnemu klientowi korzyści jakie wynikną ze współpracy. Warto wykazać się także elastycznością i podejmować zlecenia w nietypowych godzinach oraz zlecenia wyjazdowe.

Firma sprzątająca może być dobrym pomysłem na dochodowy biznes. Aby jednak osiągnąć sukces w tej branży trzeba zainwestować w dobry sprzęt, szkolić personel i przede wszystkim zadbać o kontakty w branży. Najbardziej opłacalnym wydaje się posiadanie stałych zleceń od dużych firm i instytucji. Prowadząc firmę sprzątającą trzeba wykazać się rzetelnością, terminowością oraz dużą elastycznością.