Poznaj różnice między gładzią gipsową i cementową.
Tynkowanie jest starodawną techniką budowlaną, którą stosuje się w celu pokrycia odsłoniętej powierzchni budynków. Zapewnia ochronę powierzchni przed penetracją deszczu, alternatywnych czynników atmosferycznych i szkodników. Poprawia też wygląd konstrukcji oraz zapewnia efekty dekoracyjne.
Tynk cementowy.
Tynk cementowy jest jednorodną mieszanką cementu portlandzkiego i piasku z wodą. Piasek i cement są mieszane w na miejscu pracy w różnych proporcjach. Jest on stosowany zarówno na powierzchniach wewnętrznych, jak i zewnętrznych, podobnie jak w przypadku gładzi gipsowej. Grubość tynku cementowego nie powinna być mniejsza niż 10 mm. Grubość tynku cementowego może się różnić i zależy od pokrytych powierzchni, jego pionu i tekstury. Ma mniej więcej taką samą przewodność cieplną jak gładź gipsowa.
Tynk cementowy ma zasadniczo słabą wytrzymałość na rozciąganie i zginanie, a zatem jest podatny na pękanie. Większość pęknięć ma miejsce z powodu skurczu, który jest dość powszechny. Tynk cementowy nie jest w 100% przepuszczalny dla pary wodnej. W łazience lub w kuchni doprowadzi to do powstawania skroplin na ścianach, a w wyniku pleśni powstają grzyby, dodatkowo podłoga stanie się śliska z powodu powstawania wilgoci. Utwardzanie wstępne i późniejsze są konieczne w przypadku tynku cementowo-piaskowego, co zajmuje więcej czasu w trakcie pracy.
Tynk cementowy potrzebuje ogromnej ilości wody podczas okresu utwardzania. Witryna z tego powodu ulega zabrudzeniu i potrzebuje więcej czasu na pracę. Tynk cementowy o temperaturze do 200-300 ° C działa jako materiał ogniotrwały i jest odporny na ogień, ale później staje się kruchy i pęka, spada i traci przyczepność do ściany. Ma mniej więcej takie same właściwości akustyczne jak gładź gipsowa. Nie można go nakładać na całkowicie gładką powierzchnię. Tynk cementowy nie jest inhibitorem rdzy. Po tynku cementowo-piaskowym wymagane jest wykrawanie POP w celu uzyskania lepszego i wyrównanego wykończenia powierzchni. Przestrzeń pokryta w całości tynkiem cementowym wygląda na mniejszą i nieatrakcyjną, ponieważ ma ciemnoszary kolor. Rozwój pęknięć skurczowych jest dość częsty w tynku cementowym.
Gęstość tynku cementowego jest wyższa niż tynk gipsowy; stąd obciążenie budynku jest zwiększone w porównaniu z tynkiem gipsowym i wymaga wody dużej ilości wody, aby osiągnąć wytrzymałość. Tynk cementowy jest porównawczy, daje szorstkie wykończenie. Minimum 24 godziny odstępu między warstwami wewnętrznego tynku cementowo-portlandzkiego. Po upływie 48 godzin gotowy tynk można nakładać na wewnętrzne podkłady cementowe.
Procent marnotrawstwa jest wyższy niż w przypadku gładzi gipsowej podczas aplikacji. Nakładanie tynku cementowego jest procesem czasochłonnym, dlatego zwiększa koszty projektu. Jednak koszt tynku cementowego na metr kwadratowy jest mniejszy niż w przypadku użycia gładzi gipsowej.
Gładź gipsowa.
W gładzi gipsowej zamiast cementu portlandzkiego stosuje się gips jako materiał wiążący. Nie potrzebuje piasku i jest gotowy do użycia. Może być stosowany tylko w wewnętrznych ścianach i sufitach. I nie można go stosować w wilgotnych obszarach, takich jak toaleta, łazienka, kuchnia, myjnia itp. Grubość podkładu pod tynki gipsowe wynosi zwykle 11 mm dla ścian i 8 mm dla sufitu, a tynk nawierzchniowy ma grubość 2 mm. Tynk gipsowy ma niską przewodność cieplną i dobre właściwości termiczne oraz zapewnia oszczędność energii. Tynki gipsowe wykazują wysoką wytrzymałość na rozciąganie i zginanie. Są mniej podatne na pękanie. Owady nie wpływają na tynk gipsowy i nie sprzyjają rozwojowi pleśni, grzybów. Nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i dlatego są często wykorzystywane w szpitalach i klinikach. Tynk gipsowy nie wymaga utwardzania wodą i należy pozwolić mu na jak najszybsze wyschnięcie.
Gips jest niepalny i zawiera wysoką zawartość wody krystalicznej. W przypadku pożaru działa jak bariera i chroni strukturę bloku, betonu i stali. Gips jako spoiwo jest stosowany w produkcji płytek akustycznych i tynków, co przyczynia się do pochłaniania dźwięków przenoszonych przez powietrze. Ze względu na naturę i strukturę gipsu wykazuje doskonałe właściwości wiążące, dlatego nakłada się go w jednej warstwie na sufity i betonowe kolumny. Można go nakładać zarówno na gładkie i szorstkie powierzchnie. Tynk gipsowy jest doskonałym środkiem zapobiegającym rdzewieniu, a także hamuje korozję elektrycznych łączników metalowych, rur itp. Metalowe zatopienie osadzone w tynku gipsowym nie powoduje korozji ani rdzy oraz zapewnia trwałą i długą żywotność.
Tynk gipsowy jest wstępnie mieszany i dostępny w łatwych do przenoszenia workach. Wymagane jest tylko dodanie wody. Nałożenie pojedynczej warstwy skutkuje mniejszą stratą czasu, robocizny i materiału. Tynk gipsowy zapewnia gładkie wykończenie wnętrza sufitu, ścian i jest idealnym podłożem dla dobrej jakości farb i tapet. Przestrzeń w pokoju wygląda na dużą i piękną, ponieważ tynk gipsowy ma czystą biel. Tynki gipsowe nie kurczą się jak cement podczas suszenia i utwardzania.