Przeniesienie starego domu z bali w inne miejsce nie jest niczym niezwykłym. Obecnie coraz chętniej kupuje się stare, ładne domy, które przenosi się na inną działkę. Przeniesienie drewnianego domu jest dużo łatwiejsze niż domu murowanego, choć istnieje kilka problemów, które mogą sprawić trudności, zwłaszcza, jeśli nie orientujemy się w tym, jak poprawnie zaplanować przeniesienie domu. Poniżej kilka podstawowych zasad, które ułatwią przygotowanie całego procesu.

Przenoszenie starego domu z bali

Nowy dom drewniany, nieważne jaką techniką wykonany, jest łatwy do przeniesienia. Wszystkie elementy są nowe i spójne, a nowoczesne domy są już przygotowane pod proces przenoszenia, zwłaszcza, jeśli zostały wykonane z prefabrykatów. Inaczej jest w przypadku starego domu z bali, który wymaga o wiele więcej wysiłku.
Domy z historią są piękne, ale i kłopotliwe podczas remontu czy przeniesienie. Zaczynając od samego stanu budynku, który może nie nadawać się do transportu przed dokonaniem kilku podstawowych naprawach, a kończąc na otoczeniu danego domu. Jeśli dom jest otoczony krzewami czy drzewami, może to stanowić dodatkowy problem dla fachowców, którzy będę go przenosić (niekiedy zdarza się, że należy wcześniej wyciąć kilka drzew i krzewów, aby sprzęt mógł bezpiecznie dojechać, a to znacząco wydłuża cały proces).

Ocena stanu domu z bali

Pierwszym i najważniejszym punktem jest właściwa ocena stanu domu. Jeśli dom jest w złym stanie, może to sprawić, że źle zniesie on przeniesienie lub stanie się ono praktycznie niemożliwe.

W przypadku poważnych usterek konstrukcji budynku, przeniesienie może być dużo droższe, ponieważ wymagane będę dodatkowe zabezpieczenia. Ostatecznie może się to zakończyć powstaniem jeszcze większej usterki, która może doprowadzić do zniszczenia budynku. Jeśli planujemy zakup starego domu z bali, powinniśmy podejść do tego krytycznie i dokładnie sprawdzać wszystkie elementy, przede wszystkim tyczy się to elementów zewnętrznych, ponieważ samo wnętrze domu jest o wiele łatwiejsze do naprawy i z reguły wymaga tylko podstawowego remontu.

Zanim zdecydujemy się na przeniesienie domu z bali w inne miejsce, musimy sprawdzić stan podwalin. Jeśli są w bardzo złym stanie, będziemy musieli przygotować nowe w miejscu, gdzie stanie dom, co generuje dodatkowe koszty. Najgorsze dla domu z bali są uszkodzone węgły. Jeśli są zawilgocone, prawdopodobnie większość konstrukcji będzie wymagać naprawy i wymiany. W przypadku przenoszenia domu może się okazać, że złożenie elementów rozmontowanych na czas przenosin, nie będzie możliwe. W takim przypadku będzie trzeba je wszystkie wymienić na nowe.

Proces przenoszenia domu z bali

Przed przystąpieniem do przeniesienia domu, należy usunąć z niego wszelkie elementy, które mogą wpłynąć na jego stabilność. Następnie przystępuje się do demontażu głównej konstrukcji. Jest to zadanie trudne, ponieważ należy uważać, aby nie spowodować żadnych uszkodzeń. Dlatego też upewnijmy się, że zatrudniliśmy doświadczonych fachowców. W celu poprawnego demontażu należy odnaleźć wszystkie łączniki, klamry, śruby itp. Podczas tego procesu następuje znakowanie poszczególnych elementów, które jest pomocne w szybkim złożeniu domu na nowej działce.

Warto w tym miejscu odnotować, że drewno jest materiałem elastycznym oraz żywym, więc jeśli dom z bali zostanie zdemontowany, powinniśmy, w miarę możliwości, zostać szybko złożono, ponieważ jeśli bale długo leżą, mogą zacząć zmieniać swój kształt. Z tego względu, zanim przystąpimy do przeniesienia domu, powinniśmy odpowiednio przygotować nowe miejsce, gdzie stanie dom, co tyczy się głównie fundamentów. Jeśli podczas ponownego montażu domu będziemy wymieniać pewne elementy, należy je wcześniej przygotować, tak, aby nie pojawiły się przestoje w budowie.

Zabezpieczenie drewna podczas przeniesienia

Podczas rozbiórki kluczowe jest odpowiednie zabezpieczenie drewna. Należy je przepuścić przez suszarnie. Wysoka temperatura powinna bez większego problemu zniszczyć zalegające w drewnie owady czy larwy. Jest to również bardzo dobry sposób na zadbane o stan drewna. Dodatkowo, możemy wtedy zaaplikować impregnaty ochronne. Niestety, suszenie w taki sposób jest możliwe tylko podczas demontażu i przenoszenia. Jeśli dom nie będzie demontowany, powinniśmy oszlifować wierzchnią warstwę drewna wstrzyknąć do wewnątrz odpowiednie preparaty owadobójcze. Dodatkowo możemy pomalować drewno lakierami ochronnymi. To pozwoli na zabezpieczenie drewna przed zalegnięciem się robaków czy wilgocią i grzybem. Warto dodać, że remonty starych domów z bali są nieco prostsze, ponieważ dom drewniany mający już swoje lata nie „osiada”, więc wszelkie zabezpieczenia przed wilgocią czy dodatkowa izolacja będzie w pełni sprawna. Nie istnieje już niebezpieczeństwo tworzenia się szpar czy pękania powodowane osiadającym się drewnem.