Beton nazywany jest obecnie sztucznym kamieniem, jest jednym z najczęściej używanych materiałów we współczesnym budownictwie. O czym warto pamiętać? To fakt, iż powstaje on poprzez zmieszanie cementu z kruszywem, niestety betonowe powierzchnie mają tendencję do brudzenia się oraz zanieczyszczeń, które nie łatwo jest usunąć, aczkolwiek obecnie sposobów na oczyszczenie jest kilka. Jednym z najczęściej wykorzystywanych jest piaskowanie betonu!

Piaskowanie betonu

Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż piaskowanie betonu to metoda która polega na dokładnym oczyszczeniu, czyli odsłonięciu danego kruszywa w betonie przy zastosowaniu strumienia drobnego piasku lub innego materiału ściernego. Wszystko to następuje poprzez uderzanie w jego powierzchnię z wykorzystaniem odpowiedniego ciśnienia, mimo iż proces nie jest zbytnio skomplikowany to podczas jego wykonywania warto mieć na uwadze wszystkie zasady i je przestrzegać. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest, aby proces piaskowania betonu przeprowadzali tylko i wyłącznie doświadczeni pracownicy, bowiem jest to doskonałe rozwiązanie które pozwala usunąć zabrudzenia spowodowane zarówno opadami atmosferycznymi jak i innymi zanieczyszczeniami.

 

Mieszanka betonowa

Czy wiesz, że architektoniczny beton poddawany jest piaskowaniu? A wygląda to następująco: zaczyna się od projektowania i doboru specjalnej mieszanki betonowej, powinieneś wiedzieć że bardzo istotne jest wcześniejsze przygotowanie całego planu. Następnie warto przemyśleć jakie kruszywo chcesz odsłonić w całym procesie, ponieważ może to być zarówno kruszywo grubsze, drobniejsze, łamane lub okrągłe. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego rodzaju kruszywa praktycznie nieskończone możliwości kształtowania betonu.

Hydropiaskowanie – na czym polega i jakie ma zastosowanie?

Czy wiesz że, hydropiaskowanie to metoda która pozwala pozbyć się szkodliwego pyłu krzemowego? Bowiem co bardzo istotne, ścierniwo jest dodawane do strumienia wody przepływającej pod bardzo wysokim ciśnieniem. Hydropiaskowanie jest możliwe z zastosowaniem niewielkich, specjalnych myjek wysokociśnieniowych oraz odpowiednich głowic mieszających. Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje dysz do piaskowania betonu między innymi:

 • szerokokątne
 • do prac wielkopowierzchniowych
 • do odkrywania zbrojeń
 • wytwarzające skupiony strumień.

Warto mieć na uwadze, iż zasada jest taka im większa wydajność mechaniczna agregatu tym mniejsze zużycie ścierniwa. Dzięki takiemu zastosowaniu oszczędzasz zarówno czas jak i pieniądze, ciekawostką jest fakt iż większe urządzenia są o wiele bardziej wydajne oraz przeznaczone do czyszczenia dużych powierzchni!

Jaki sprzęt potrzebny jest do piaskowania?

Jeżeli zdecydujesz się na piaskowanie betonu musisz wyposażyć się w odpowiedni sprzęt, pamiętaj jeśli twoim celem jest tylko delikatne usunięcie z wierzchniej warstwy betonu, to z tym wyzwaniem poradzi sobie praktycznie każdy sprzęt. Natomiast w przypadku odsłony większej części kruszywa odpowiedni dobór sprzętu ma bardzo duże znaczenie, zaleca się aby sprężarka powietrza miała sprawność przynajmniej 1200 dm3/m. Jeżeli chodzi o ciśnienie w dyszy powinna ono mieć minimum 6 barów, to bardzo istotne gdyż wielkość dyszy jest zależna od oczekiwanego efektu końcowego. Wśród najczęściej wykorzystywanych materiałów ściernych do piaskowania betonu można wymienić między innymi: suchy piasek kwarcowy oraz inne granulowane ścierniwa. Pamiętaj, iż piaski muszą być przede wszystkim wolne od szkodliwych substancji, które mogą powodować awarię w późniejszym czasie!

Jak wygląda piaskowanie powierzchni betonowych?

Powinieneś wiedzieć, że piaskowanie zazwyczaj wykonywane jest w momencie zanim beton osiągnie większość swojej wytrzymałości, najczęściej zdarza się to do 3 dni od wylania elementu. Co bardzo istotne, im twardszy kamień tym proces piaskowania betonu będzie bardzo czasochłonny, bardzo ważne jest aby podczas procesu operator trzymał dyszę prostopadle do powierzchni ziemi, w odległości około 50 cm.

Profesjonalne piaskowanie betonu – czy warto?

Jeśli interesuje Cię piaskowanie betonu najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług doświadczonego fachowca, który posiada odpowiednie zaplecze sprzętowe jak i kwalifikacje. Poprzez takie zastosowanie zyskujesz pewność i gwarancję skutecznej pracy oraz wysokiej jakości wykonania. Sprawdzona i rzetelna firma bardzo szybko a zarazem precyzyjnie poradzi sobie nawet z dużymi budowlami, które posiadają wyjątkowo niestandardowe rozmiary. Korzystanie z profesjonalnych usług wiąże się z większymi opłatami, jednak warto zainwestować wiedzę fachowców!

Zastosowanie piaskowania betonu

Wśród zastosowania piaskowania betonu można wymienić:

 • piaskowanie zbiorników betonowych
 • oczyszczanie odstojników oczyszczalni ścieków
 • piaskowanie konstrukcji betonowych, wiaduktów, mostów
 • zmienianie całej faktury betonu
 • piaskowanie ścian zaprojektowanych z betonu architektonicznego
 • czyszczenie słupów betonowych
 • oraz wiele innych.

Piaskowanie betonu jest to proces, który daje bardzo elegancki i rustykalny efekt całej powierzchni, jeżeli jesteś zainteresowany tą metodą zapoznaj się z dostępną ofertą na rynku i wybierz odpowiednie rozwiązanie dla siebie!