Uprawianie sportów wodnych, takich jak windsurfing, kitesurfing, czy nurkowanie, wymaga odpowiedniego stroju. Doskonałym zabezpieczeniem przed wychłodzeniem czy nadmiernym promieniowaniem słonecznym będzie pianka termiczna, a świetnie w tej roli sprawdzą się pianki neoprenowe.

 

Komu się przyda pianka?

Wszelkie ubrania neoprenowe, takie jak koszulki, spodnie, kombinezony na pewno przydadzą się osobom, które profesjonalnie zajmują się uprawianiem sportów wodnych, jak i dla amatorów. Zapewniają ochronę przed wyziębieniem podczas pływania oraz przed działaniem słońca https://nafali24.pl/odziez/koszulki-meskie . Ich dodatkową funkcją jest wyporność, a więc sprawdzą się dla osób, które dopiero uczą się pływać. Przydadzą się nawet małym dzieciom, które lubią bawić się w piasku lub pluskać się przy brzegu.

Jeżeli co najmniej raz do roku decydujemy się na uprawianie sportów wodnych, pianki neoprenowe na pewno się przydadzą. Model i cena uzależnione są od poziomu zaawansowania, możliwości finansowych oraz tego, jak często chcemy uprawiać sport. Pianki najpopularniejszych producentów wahają się w granicach 200-800 zł.

Przyjrzyjmy się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego ubrania. Zależy to głównie od dwóch czynników – rodzaju sportu i miejsca. Amatorzy zadowolić się mogą pianką jednego rodzaju, zaś dla zawodowych sportowców pływających również poza sezonem przyda się kilka rodzajów. Dostępne są pianki w 3 wariantach: mokra, półsucha i sucha, które pozwalają na uprawianie sportów wodnych podczas różnych temperatur oraz warunków atmosferycznych.

Podczas zakupu neoprenu musimy zwrócić uwagę, żeby jego grubość wynosiła od 2 do 6 mm. Należy pamiętać o tym, że grubsze modele mogą być niewygodne i krępować ruchy. Strój musi być dopasowany do sylwetki, przylegać do ciała, ale nie uciskać szyi. Jeśli będzie zbyt luźny, nasiąknie wodą, z kolei ciasny będzie utrudniał poruszanie się. Należy również zwrócić uwagę, aby ubrania były dobrej jakości, precyzyjnie wykonane, ze szczególnym uwzględnieniem szwów oraz wykończenia na łączeniach.

Rodzaje pianek 

Wyróżniamy pianki suche, półsuche i mokre. Pierwszy rodzaj przeznaczony jest dla osób nurkujących w zimnych wodach oraz dla windsurferów i kitesurferów, którzy pływają poza sezonem. Całkowicie izoluje on ciało od wody, tym samym zapobiegając wyziębieniu organizmu, kiedy temperatury są bliskie 0 st. C. Ubrań z pianki nie powinno się zakładać na gołe ciało, lecz na ocieplacz, który pełni funkcję bielizny termoaktywnej. Gramatura ocieplacza powinna być dostosowana od rodzaju wód, w których będziemy pływać.

Pianki neoprenowe suche (półmokre) sprawdzą się w sezonie letnim oraz wczesno jesiennym. Ich walory docenią zwłaszcza osoby, które uprawiają windsurfing albo pływają na skuterze wodnym. Pianka ta nie izoluje całkowicie od wody, więc nie będzie dobrym wyborem dla osób, które chcą nurkować przy niskich temperaturach. Idealnie sprawdzi się w wodzie o temperaturze 10-20 st. C. Typowy dla tego rodzaju ubrań jest poprzeczny zamek.

Koszulki i kombinezony wykonane z pianki mokrej świetnie sprawdzą się w czasie upałów, gdyż ochronią ciało przed słońcem, różnicami temperatur między powietrzem a wodą oraz przed wiatrem. Mają one 2-3 mm grubości i można je znaleźć w trzech wariantach – z długim rękawem, z krótkim rękawem lub rękawem, które są doczepiane. Wykonane zazwyczaj ze streczu, wyposażone są w gumowe wzmocnienia na wysokości klatki piersiowej.

Polecamy również:

 

Jak dbać o naszą piankę ?

Ubrania wykonane z pianki, czyli z cienkiego chloroprenowego kauczuku, odpowiednio zadbane, mogą posłużyć przez wiele lat. Ważny jest sposób, w jaki zakładamy nasze pianki neoprenowe. O ile zakładanie jej na suchą skórę nie powinno stanowić większego problemu, tak przy ubieraniu jej na spoconą i mokrą skórę już może być pewnym wyzwaniem. Ważne jest, by obchodzić się z nią delikatnie i nie używać siły, gdyż w ten sposób można doprowadzić do jej uszkodzenia. Proces ubierania ma specyficzny przebieg, którego powinniśmy przestrzegać. Należy najpierw nałożyć piankę na kolana do pasa, następnie górna część ciała, a na koniec szyja. Zdejmowanie pianki powinno odbywać się w podobny sposób, co zakładanie- przede wszystkim bez nadmiaru siły.

Po każdym użyciu pianka wymaga wyczyszczenia. Podstawą jest przepłukanie jej słodką wodą – woda morska może zaszkodzić materiałowi, a sól uszkodzić zamki. Umycie ubrania jest konieczne do tego, by pozbyć się potu i bakterii, które nagromadziły się przez cały dzień.

Kolejny etap to suszenie. Ważne jest to, iż materiał ten nie powinien być wystawiony na bezpośrednie działanie słońca, gdyż po dłuższej ekspozycji może pękać. Dlatego warto powiesić piankę do wyschnięcia w cieniu. Okazuje się, że właściwie jej powieszenie wcale nie jest takie proste https://nafali24.pl/bizuteria/bransoletki-surferskie. Przewieszenie jej złożonej w pasie jest o wiele bezpieczniejsze niż zamocowanie za pomocą klamerek. Najpierw suszymy wewnętrzną część pianki, dopiero potem – zewnętrzną.

Poza regularnym czyszczeniem pianki za pomocą wody wymaga ona profesjonalnych środków czyszczących. Ma to na celu pozbycie się zanieczyszczeń, nieprzyjemnego zapachu oraz przedłużenie jej przydatności. Na rynku bez problemu znajdziemy kilka środków, które doskonale sobie poradzą z naszymi ubraniami z pianki neoprenowej.