W Polsce zaczynamy mieć niemal tyle samo samochodów, co gospodarstw domowych. Oczywiście bierzemy pod uwagę tylko pojazdy do użytku prywatnego, ponieważ uwzględniając pojazdy wykorzystywane w działalności gospodarczej, liczba ta znacząco by się zwiększyła. Obecnie mniej więcej szacuje się, że na każdą polską rodzinę przypada 1-1,5 samochodu co oznacza, że niektóre rodziny oczywiście nie mają samochodu w ogóle, ale niektóre mają po dwa lub trzy auta. Z tego też powodu, naprawa samochodów to dobry interes. W Polsce jak grzyby po deszczu w niemal każdym mieście powyrastały warsztaty samochodowe. Z warsztatami tymi jest niestety różnie. Są bardzo dobre, są dobre lub są takie, które permanentnie są źle oceniane. W jaki sposób poznać dobry lub zły warsztat samochodowy, kiedy już do niego trafimy?

Duża ilość samochodów przed warsztatem

Naprawa samochodów podobnie jak w każdy inny biznes, nie nie znosi próżni dlatego, jeżeli ktoś dobrze świadczy swoje usługi, wówczas najczęściej będzie oblegany przez klientów. Dlatego jadąc do warsztatu samochodowego, pierwszym sygnałem, że trafimy w dobre ręce, jest na pewno duża ilość aut przed tym warsztatem samochodowym. Niestety w takim miejscu nie będzie również łatwo o termin, ponieważ duża ilość klientów oznacza, że jeżeli oddamy auto do naprawy, to najprawdopodobniej będziemy musieli z jego naprawą poczekać kilka dni. Naprawa samochodów zajmuje sporo czasu. Wiele oczywiście zależy od rodzaju naszej usterki, ale nie powinniśmy się nastawiać, że będzie nasze auto zrobione od ręki. Nawet taka niby prosta sprawa jak wymiana oleju, może wymagać nieco czasu. Zresztą dobry warsztat samochodowy wymieni nam porządnie olej. Choć wymiana oleju wydaje się sprawą z punktu widzenia mechaniki pojazdowej dość prostą, to jak się okazuje i tego typu rzeczy można spartolić. W jaki sposób można spartolić wymianę oleju? Jak się okazuje na bardzo wiele sposobów, począwszy od niewiedzy lub niechlujności po zwykłe oszustwo. Dla przykładu znane są przykłady warsztatów samochodowych, które na przykład spuszczają olej zużyty, a następnie dolewając do niego nieco oleju nowego, i taką mieszankę wlewają jako nowy olej. Robią to tylko po to, aby na oleju samochodowym jeszcze troszeczkę więcej zarobić. Inne metody zepsucia tej prostej czynności, to na przykład dolanie zbyt małej ilości oleju do jednostki napędowej lub dolanie zdanie zbyt dużej ilości oleju do jednostki napędowej. Jak się bowiem okazuje, nie każdy silnik jest w stanie pochłonąć takie same ilości, nawet jeżeli jego pojemność jest podobna. Silniki po prostu mają różne konstrukcje i niektóre są również na zbyt duże wahania poziomu oleju, bardziej lub mniej wrażliwe. W skrajnych przypadkach możemy po prostu zajechać naszą jednostkę napędową, zarówno wtedy kiedy oleju będzie zdecydowanie za mało, jak i wtedy kiedy będzie jej zdecydowanie za dużo.

Potwierdzenie odebrania pojazdu

Choć wydaje się to sprawą oczywistą, to w Polsce jest to jeszcze bardzo rzadko praktykowane. Najczęściej oddajemy warsztatowi samochodowemu nasz pojazd na przysłowiową “mordę”. Nikt nikomu nie daje żadnego zaświadczenia o tym, że pojazd został oddany. Przekazujemy po prostu kluczyki i czekamy, aż mechanik zadzwoni, że samochód jest naprawiony. Owszem w wielu przypadkach zdaje to egzamin i nie ma z tym większego problemu, ale są i takie sytuacje, kiedy mamy wątpliwości co do tego, czy na przykład na warsztacie samochodowym nasz pojazd nie został dodatkowo uszkodzony, czy na przykład nikt sobie naszym autem nie urządzał przejażdżek, jak również sam fakt tego, czy samochód został naprawiony prawidłowo. Naprawa samochodów może czasem pójść nie tak, i bez potwierdzenia ciężko jest udowodnić, że dany mechanik nam samochód naprawiał i że źle wykonał swoją pracę, lub wręcz uszkodził nam samochód. Naprawa samochodu musi być wtedy wykonana jeszcze raz, co może generować koszty znacznie większe, niż zakładane za poprzednim razem.

Internet

Jak wiadomo w internecie, nic się nie ukryje. Tak samo opinie o warsztatach samochodowych. Oczywiście w internecie musimy brać poprawkę, że bardzo często zdarzają się również wpisy nieprawdziwe, czasami szkalujące. Jednak w przypadku forów samochodowych, około 90% wpisów jest raczej rzetelnych i jeżeli cyklicznie na temat jakiegoś warsztatu samochodowego, są negatywne wpisy, to lepiej starajmy się unikać ich szerokim łukiem. Przede wszystkim dlatego, że jak wspomniano, oddajemy wartościowy pojazd, w ręce osoby, której właściwie nie znamy. Wartościowy pojazd nie oznacza, że musi kosztować na przykład sto tysięcy złotych. Nieważne czy jeździmy autem za grubą kasę, czy jeździmy autem za 6000 zł, tak naprawdę jest to najczęściej nasz podstawowy środek transportu i uszkodzenie go lub nieumiejętna naprawa, będzie tak samo bolała kogoś, kto jak wspomniano jeździ autem za 100000 zł, jak i samochodem za 6000 zł. Dlatego sprawdzanie wpisów na forach samochodowych, jest dość dobrym źródłem informacji odnośnie do tego, w jakim warsztacie samochodowym naprawa samochodów jest najpewniejsza.