Kontenery morskie – kompleksowy poradnik. W dzisiejszych czasach każda firma handlująca różnego rodzaju rzeczami przenosi ich produkcję do Chin, albo też zaopatruje się w nie dostawami z tegoż kraju. Niestety, transport drogą lotniczą okazuje się czymś, na czym traci się duże pieniądze i choć nie są one współmierne z zarobkiem z całego tego interesu, co chwila każdy próbuje, by w jakiś sposób wydatki z tym związane ograniczyć. Idealne w tej kwestii okazują się kontenery morskie – budowa, zastosowanie oraz wszystkie elementy związane z nimi będą tematem przewodnim tego artykułu.

Kontenery morskie – budowa i rodzaje

Jeśli chodzi o kontenery morskie budowa ich jest dość prosta. Same w sobie są zwykle prostopadłościanami, których głównym elementem jest solidna rama ze stali. To do niej przymocowane są wszystkie inne elementy konstrukcji – podstawa z charakterystycznymi żebrami, dach oraz drzwi czołowe, a zatem to, co widzi się już na pierwszy rzut oka. Ta pierwsza została wyposażona w specjalne zaczepy mocujące (wpuszczone w podłogę), które ułatwiają stabilizację przewożonych przedmiotów. Same kontenery są wyposażone we wszelkiego rodzaju elementy ułatwiające ich załadunek i rozładunek, ale też zwiększające ich bezpieczeństwo w podróży (w tym urządzenie ryglujące, uniemożliwiające drzwiom otwieranie się).

W transporcie drogą morską (ale nie tylko, o czym więcej powiemy w przeglądzie zalet kontenerów morskich, budowa których została opisana powyżej) można korzystać z kilku różnych rodzajów kontenerów. Tym podstawowym są standardowe, niewyróżniające się niczym szczególnym kontenery. Kolejne ich rodzaje definiuje przede wszystkim ich długość oraz pojemność maksymalna. Wiele firm stawia także na kontenery chłodnicze, wyposażone w system podtrzymywania niskiej temperatury, a przeznaczone przede wszystkim do transportu łatwo psujących się produktów spożywczych.

Zalety postawienia na kontenery morskie

Jeżeli chodzi o kontenery morskie, budowa których została przez nas opisana w poprzedniej części tego artykułu, postawienie na nie wiąże się z wieloma korzyściami dla własnej firmy (gdyż to właśnie przedsiębiorstwa, zwłaszcza te skupione wokół handlu, powinny się na nie zdecydować). Pamiętajmy, że aby te zalety odczuć, wypadałoby wykorzystywać te kontenery w pełni, wypełniając je po brzegi. Co, jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie tego zrobić? O tym powiemy za chwilę. Tymczasem, oto największe zalety płynące z postawienia na kontenery morskie:

  • elastyczność – kontenery morskie są najbardziej elastycznym środkiem do transportowania rzeczy. Nie dość bowiem, że można do nich załadować przedmioty o różnych gabarytach (może być to jedna większa rzecz, ale i mnóstwo mniejszych – można też to nieco wymieszać) to ta elastyczność widoczna jest w sposobie transportu. Same w sobie transportowane są drogą morską, jednak są przystosowane również do przemieszczania się po lądzie. Nie trzeba więc rozładowywać ich ładunku w porcie, a można najpierw przewieźć je do magazynu docelowego, a dopiero tam dokonać rozładunku;
  • pewność – transport drogą morską należy do najpewniejszych i najbezpieczniejszych. Choć nie ma co ukrywać, że nie jest najszybszy, zawsze dochodzi na czas, w związku z czym z łatwością możemy rozplanować chociażby sprzedaż płynących do nas produktów, zanim te właściwie znajdą się w naszych rękach;
  • cena – koszt związany z przewiezieniem towarów drogą morską jest niewspółmiernie niższy, niż ten związany z transportowaniem ich w jakikolwiek inny sposób;
  • wygoda – zalety kontenerów morskich są też widoczne w wygodzie ich zastosowania. Ładujemy je wszystkim, co chcemy przewieźć, bez wysyłania każdego przedmiotu z osobna. To oszczędza nam mnóstwo czasu.

Kontenery morskie – jak wykorzystać je w pełni?

 

Bardzo często zdarza się tak, że firmy nie są w stanie wykorzystać w pełni przestrzeni dawanej przez kontenery morskie, co z kolei zmniejsza opłacalność korzystania z nich. Jest na to świetne rozwiązanie, a jest nim współpraca z innymi przedsiębiorcami. Na rynku działa mnóstwo firm, które nie decydują się na kontenery morskie tylko dlatego, że nie przewożą odpowiednio dużo przedmiotów i wolą wybrać inną formę transportu. A co jeśli ich produkty będziemy mogli “dołączyć” do naszego kontenera, oczywiście za odpowiednią opłatą? Zarówno dla nas, jaki i dla nich będzie to bardziej opłacalne. Z takiego rozwiązania płynie też dodatkowa zaleta: możliwość nawiązywania cennych kontaktów biznesowych. Tego typu współpraca często przeradza się w coś długofalowego, z czego korzyści możemy czerpać całymi latami. Kontenery morskie mogą zatem być furtką do jeszcze szybszego rozwoju naszego biznesu, nawet na polach, o których nie myśleliśmy przy inwestowaniu w nie.

Podsumowanie

Kontenery morskie, budowa i zastosowanie których zostały przedstawione w tym artykule, stanowią świetną opcję dla firm korzystających na co dzień z usług transportowych, w szczególności tych związanych z transportem zagranicznym na ogromne dystanse, który dałoby się zastąpić morską drogą logistyczną. Są opcją wygodną, oszczędną i bardzo kuszącą – taką, którą po prostu warto się zainteresować.