Odpowiednie wnętrze domu, to nie tylko meble i dekoracje ustawione w pomieszczeniach. To także dobrze wyglądające okna i drzwi na taras/balkon. Ten element domu, pełni bardzo ważną funkcję w codziennym życiu domowników. Okna i drzwi tarasowe zapewniają kontakt ze światem zewnętrznym, znajdującym się poza ścianami domu. Ważne jest zachowanie równowagi w aranżacji okien i drzwi tarasowych. Równowaga ta polega na tym, że w dzień okna mają wpuszczać do pomieszczenia promienie słońca. W nocy natomiast, mają one na zadanie zapewnić domownikom maksimum prywatności.

Drzwi tarasowe, co to?

Większość obecnie budowanych domów posiada taras, oraz prowadzące do niego drzwi tarasowe. Zazwyczaj znajdują się one w salonie, a dzięki swoim dużym wymiarom, rozświetlają całe pomieszczenie. Dzięki drzwiom tarasowym, do mieszkania wpada większa ilość promieni słonecznych, dzięki czemu salon staje się jeszcze bardziej przytulny. Ponadto, drzwi tarasowe zapewniają większą przestrzeń w pomieszczeniu, oraz ułatwiają kontakt ze światem zewnętrznym, poza ścianami domu. Cechą charakterystyczną dla drzwi balkonowych jest niepowtarzalny design, jaki zapewniają one w salonie. Poza tym, drzwi te powinny być przede wszystkim wytrzymałe i odporne na czynniki atmosferyczne, dzięki czemu zapewnią ich użytkownikom maksimum bezpieczeństwa. Istnieje także możliwość wyboru drzwi dźwiękoszczelnych, dzięki czemu zapewnią domownikom komfort podczas rodzinnych spotkań, redukując hałasy dobiegające z zewnątrz.

Drzwi tarasowe przesuwne

Przesuwne drzwi tarasowe to wygodny i funkcjonalny wybór do wielu domów i mieszkań. Wyróżnić można trzy rodzaje drzwi przesuwnych:

  • drzwi rozsuwane – ten rodzaj drzwi tarasowych charakteryzuje się posiadaniem drzwi jednoskrzydłowych bądź dwuskrzydłowych. Bardziej praktyczny jest drugi rodzaj drzwi, a poza komfortem korzystania, wyróżnia je także estetyka i niepowtarzalny design. Zapewniają one także bardzo szerokie przejście pomiędzy tarasem a domem. Decydując się na tego rodzaju drzwi, warto zastanowić się także nad wyposażeniem je w rolety antywłamaniowe, co zapewni jeszcze większy komfort i bezpieczeństwo domownikom.
  • drzwi uchylno-przesuwne – drzwi te, są bardzo popularne i wiele osób decyduje się na ich zakup. Ten rodzaj drzwi zapewnia uzyskanie szerokiego światła w salonie. Stosując niski próg podczas ich montażu, należy pamiętać, aby odpowiednio zabezpieczyć wnętrze przed wodą, która dostaje się z zewnątrz. Aby drzwi tarasowe zapewniały wymagany komfort i prywatność, dobrze jest wyposażyć je w specjalne żaluzje dzień noc.
  • drzwi podnoszono-przesuwne – to nowe rozwiązanie, które zyskuje coraz szersze grono fanów. Doskonale komponują się one z oknami panoramicznymi. Cechą charakterystyczną drzwi jest sposób ich otwierania. Polega on na lekkim uniesieniu w górę, a następnie przesunięciu drzwi do wybranego momentu. Zapewniają one izolację termiczną i akustyczną. W tym przypadku, podobnie jak w przypadku drzwi uchylno-przesuwnych, również warto zastanowić się nad wyposażeniem je w rolety dzień i noc.

Rolety do drzwi tarasowych przesuwnych

Drzwi tarasowe, dzięki swoim dużym rozmiarom, pozwalają na wpuszczenie dużej ilości światła do danego pomieszczenia. Jest to bardzo wygodne i pożądane w zimowe dni, gdy na zewnątrz bardzo szybko robi się ciemno, i każdy promień słońca jest cenny. Jednak w okresie letnim, gdy temperatura na dworze jest wysoka, wnętrze domu staje się schronieniem przed silnymi promieniami słonecznymi. Latem, duże drzwi tarasowe powinny być wyposażone w odpowiednie rolety, chroniące przed słońcem. Dzięki takiemu rozwiązaniu salon nie nagrzeje się, i będzie ratunkiem w upalne dni. Aby jednak dostęp do drzwi tarasowych nie był utrudniony, należy zrezygnować z rolet wolnowiszących czy żaluzji fasadowych, które ograniczają możliwość operowania klamkami. Z kolei rolety rzymskie, charakteryzują się tym, że w celu otworzenia okna, całą roletę należy najpierw podnieść do góry na wysokość klamki. Oba rodzaje wyżej wymienionych rolet, nie sprawdzają się w przypadku drzwi przesuwnych.

Rolety do drzwi tarasowych przesuwnych powinny być przede wszystkim wytrzymałe, ze względu na częste otwieranie i zamykanie drzwi. Jednym z najlepszych rozwiązań będą zatem rolety plisowane. Charakteryzują się one przede wszystkim możliwością układania materiału w różnych konfiguracjach. Ponadto, w przypadku rolet plisowanych, zastosowane są dwie warstwy materiału. Jedna warstwa służy zaciemnianiu pomieszczenia, druga natomiast reguluje ilość promieni słonecznych, które wpadają do salonu. Sam montaż rolet plisowanych jest bardzo prosty i nie wymaga dużej ilości czasu. Sklepy oferują wysokiej jakości, różnorodne modele tego rodzaju rolet, a także plisy na wymiar, dzięki czemu, każdy rodzaj drzwi balkonowych może zostać w nie wyposażony. Rolety plisowane są produkowane z tkaniny, która nie stwarza problemów podczas jej czyszczenia, dzięki czemu rolety przez bardzo długi okres czasu będą wyglądać jak nowe. Ponadto, estetyczny wygląd rolet oraz różnorodność kolorów sprawia, że pasują one do każdego wnętrza domu.