Jakie frezy wybrać do gabinetu podologicznego? Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie profesjonalnego gabinetu podologicznego bez kompletu niezbędnych do pracy narzędzi i akcesoriów. Jednym z podstawowych elementów ekwipunku każdego podologa jest frezarka oraz zestaw pasujących do niej końcówek, czyli frezów. Jakie frezy powinny znaleźć się na wyposażeniu gabinetu podologicznego? 

Frezy podologiczne – najważniejsze informacje

Przed wyborem frezów do gabinetu podologicznego warto dowiedzieć się nieco więcej na ich temat. Należy przede wszystkim wiedzieć, do czego używa się frezów i jakie rodzaje końcówek do frezarek znaleźć można na rynku. Frezy to odpowiednio wykonane i wyprofilowane końcówki do frezarki, dzięki którym możliwe jest opracowywanie płytki paznokciowej oraz wałów i skórek pacjenta. Co więcej, z ich pomocą można również pozbyć się nadmiaru twardej, zrogowaciałej skóry na piętach czy pozostałości po zgrubiałym naskórku przy odciskach. Frezy stosowane są ponadto do zdejmowania pedicure’u żelowego, akrylowego lub hybrydowego. 

Oferta frezów, którą znaleźć można na rynku, jest niezwykle szeroka. Końcówki dostępne są w kilku różnych rozmiarach i kształtach. Różne są także rodzaje materiałów, z jakich są one wykonywane. Ponadto końcówki o odmiennych kształtach i parametrach mają także swoje szczególne przeznaczenie. W ten sposób wyróżnić możemy między innymi frezy do:

  • opracowywania płytki paznokciowej,
  • skracania i opracowywania zgrubiałych paznokci, 
  • usuwania skórek,
  • usuwania odcisków,
  • opracowywania zrogowaceń i zgrubień na piętach lub podeszwach stóp.

Inne kryteria podziału frezów

Jak jeszcze podzielić możemy frezy dostępne w ofercie producentów i dystrybutorów akcesoriów podologicznych? Końcówki do frezarki można również pogrupować ze względu na rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane. W ten sposób otrzymamy kilka osobnych kategorii końcówek, takich jak frezy diamentowe, ceramiczne czy frezy z węglika spiekanego. Pierwsze z nich, końcówki diamentowe, to frezy idealne do wszelkiego rodzaju czynności wykonywanych na płytce paznokciowej. Są bardzo trwałe i odporne na użytkowanie, doskonale radzą sobie z twardą powierzchnią paznokci i z żelowymi czy hybrydowymi stylizacjami. Sprawdzają się zarówno do skracania i opracowywania, jak i końcowego szlifowania paznokci. Drugim rodzajem frezów są końcówki ceramiczne, które dobrze sprawdzają się przy zabiegach trwających kilkanaście czy kilkadziesiąt minut. Ceramiczne frezy nie przenoszą ciepła ani nie nagrzewają się, w związku z czym są wyjątkowo komfortowe i bezpieczne zarówno dla pacjenta, jak i wykonującego zabieg specjalisty. Frezy wykonane z węglika spiekanego to końcówki o szczególnym stopniu twardości, a jednocześnie niezwykle wytrzymałe. Znane także pod nazwą frezów karbidowych końcówki, świetnie sprawdzają się w przypadku opracowywania paznokci i skórek, a także zrogowaciałego naskórka.

Jakie frezy wybrać do gabinetu podologicznego?
Jakie frezy wybrać do gabinetu podologicznego?

Ostatni rodzaj materiału, który sprawdza się w przy opracowywaniu płytki paznokciowej, to węglik spiekany. Tworzywo to jest obecnie jednym z najchętniej wybieranych, gdyż cechuje je niezwykła wytrzymałość i trwałość. Z pomocą karbidowych frezów możemy z powodzeniem usunąć stylizacje z płytki paznokcia, jak również zmatowić płytkę, przygotowując ją tym samym do kolejnej. Końcówki wykonane z węglika spiekanego sprawdzą się również do skrócenia paznokci oraz opracowania skórek. 

Frezy podologiczne dzieli się także ze względu na ich kształt oraz tak zwany stopień nasypu czy gradację. Biorąc pod uwagę te kryteria, wyróżnić możemy frezy stożkowe, kulkowe, walcowate oraz końcówki w kształcie łezki. Każdy z nich dostępny jest w kilku różnych wersjach o odmiennej gradacji, oznaczonej poszczególnymi kolorami. Kolor żółty to najdrobniejszy nasyp, z kolei czarny to frez o najgrubszej gradacji. 

Jakie frezy podologiczne wybrać do gabinetu?

Wiemy już, jakie rodzaje frezów znaleźć możemy obecnie na rynku. Należy więc zadać sobie pytanie: które z nich warto posiadać na wyposażeniu swojego gabinetu podologicznego? Oczywiście odpowiedź nie jest jednoznaczna. Przede wszystkim nie należy ograniczać się wyłącznie do jednego rodzaju frezów. Nie bez powodu bowiem producenci akcesoriów podologicznych stworzyli nie jeden, a kilkanaście rodzajów końcówek do frezarki. Aby móc wykonywać różne zabiegi pielęgnacyjne i lecznicze, w pełni profesjonalnie, skutecznie i bezpiecznie dla pacjenta, konieczne jest posiadanie szerokiego wachlarza frezów. Warto mieć w swoim ekwipunku końcówki do opracowywania paznokci i skórek, ale też zrogowaciałej skóry, pięt oraz odcisków. Dobrze jest również posiadać frezy o różnych kształtach i rozmiarach, aby swobodnie móc dopasować je do wykonywanej czynności i rozmiaru zmiany na stopie czy wielkości samej stopy, palca lub płytki paznokciowej pacjenta. 

Wybierając zestaw frezów do swojego gabinetu, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na ich jakość i klasę. Należy wybierać produkty pochodzące wyłącznie od sprawdzonych producentów, cieszących się zaufaniem klientów. Ponadto przed zakupem trzeba również sprawdzić, czy dane frezy posiadają niezbędne certyfikaty i atesty, potwierdzające klasę ich wykonania oraz poziom bezpieczeństwa.