Alkoholizm jest bardzo powszechnym, złożonym i poważnym problemem. Dotyka on osoby w różnym wieku, nie zważając na płeć czy wiek. Oczywiście zdecydowanie bardziej podatni na uzależnienia są ludzie młodzi oraz w tak zwanym “kryzysie wieku średniego.” Niemniej jednak, w alkoholizm może popaść również nastolatek czy osoba starsza. Ze względu na poważne skutki, które pociąga za sobą ta choroba, leczenie uzależnień alkoholowych powinno być traktowane priorytetowo. Jak można więc zwalczać lub ograniczać ten problem?
Edukacja może pomóc
Leczenie uzależnień od alkoholu i narkotyków jest bardzo żmudnym i trudnym procesem. Oczywiście, im wcześniej zostało rozpoczęte, tym większe szanse jego powodzenia. Dlatego tak ważna jest edukacja społeczeństwa. Różnego rodzaju kampanie społeczne na temat walki z alkoholem powinny być prowadzone jak najczęściej. Już w szkołach warto uświadamiać dzieci i młodzież na temat tego, czym właściwie jest alkoholizm i jakie zagrożenia się z nim wiążą. Nie należy obawiać się tego, że mówienie o nadużywaniu alkoholu sprawi, że młoda osoba zacznie to robić. Uświadamianie tego, że alkoholizm niszczy zdrowie, relacje oraz finanse może ustrzec młode osoby przed wpadnięciem w jego szpony. Nie oznacza to oczywiście, że edukować należy tylko i wyłącznie dzieci oraz młodzież w wieku szkolnym. Aby leczenie alkoholizmu stało się powszechniejsze i bardziej dostępne, powinna skończyć się stygmatyzacja osób dotkniętych problemem uzależnienia. Niestety, w Polsce, jak i w wielu innych krajach, panują krzywdzące stereotypy dotyczące alkoholizmu. Alkoholików nierzadko postrzega się jako osoby leniwe, agresywne i tkwiące w problemie na przysłowiowe własne życzenie. Tymczasem mało kto interesuje się tym, jak taka osoba wpadła w szpony uzależnienia alkoholowego. Bardzo często okazuje się, że doprowadziły ją do tego poważne problemy i trudności, z którymi nie mogła sobie poradzić. Należałoby więc próbować zmienić swoje postrzeganie alkoholików. Są to bowiem ludzie potrzebujący pomocy, a problem uzależnienia od alkoholu oraz substancji psychoaktywnych może dotknąć każdego z nas.
Spotkania AA i psychoterapia uzależnień
Osobom, które wpadły w szpony alkoholizmu, należy pomagać. Bardzo często takie osoby same chcą sobie pomóc. Niestety, bywa i tak, że osoba uzależniona nie ma pełnego wglądu w swój problem. Wówczas należałoby zachęcać ją do podjęcia terapii. Drogi poszukiwania pomocy naprawdę mogą być różne. Pomóc może na pewno przychodnia terapii uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia. Być może lekarz psychiatra lub internista zaleci alkoholikowi stosowanie jakiegoś preparatu, który powoduje wstręt do alkoholu. Jeśli pod alkoholizmem kryją się zaburzenia psychiczne, psychiatra również podpowie co należy robić. Niezależnie od tego, warto poszukiwać pomocy na mityngach AA. Anonimowi Alkoholicy dzielą się między sobą wiedzą oraz doświadczeniem. Starają się udzielać sobie wzajemnej pomocy, co ma ogromny wpływ na rezygnację z picia. Oprócz spotkań AA, warto byłoby udać się na psychoterapię uzależnień. Psychoterapia alkoholowa powinna być prowadzona przez doświadczonego i wykwalifikowanego specjalistę do spraw uzależnień. Warto poczytać opinie o poszczególnych specjalistach prowadzących terapię alkoholową. Im większa liczba pozytywnych opinii, tym oczywiście większe prawdopodobieństwo tego, że specjalista naprawdę posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności. Aby terapia przeciwalkoholowa była skuteczna, musi trwać odpowiednio długi czas. To samo dotyczy mityngów AA. Uczęszczający na terapię lub na spotkania AA alkoholik, musi pozostawać trzeźwy. Nie można przychodzić na terapię lub na mityng w stanie nietrzeźwości. Wówczas wizyta najprawdopodobniej zostanie odwołana.
Sprawdź również to:
Terapia w ośrodku zamkniętym
Nie zawsze stacjonarna terapia uzależnień od alkoholu jest w stanie pomóc. Czasami pomoc udaje się uzyskać dopiero w miejscu, jakim jest ośrodek zamknięty dla alkoholików. Nie jest to miejsce, które powinno kojarzyć się negatywnie. Chorzy uzyskują tam bowiem niezbędną im pomoc. Terapia alkoholowa zamknięta posiada różne fazy. Na początku na pewno konieczne jest odtrucie. Bez tego nie można pójść dalej. Jest to etap określany przez alkoholików jako bardzo nieprzyjemny, ale niezbędny. Po detoksie, przed alkoholikiem walka o pozostawanie w trzeźwości. Abstynencja jest warunkiem absolutnie koniecznym do tego, aby przestać pić. Nie wolno sięgać po alkohol już nigdy, nawet jeśli uzależnionemu wydaje się, że pokonał problem. Zamknięte ośrodki dla alkoholików mogą być prywatne lub państwowe. Nie ma tak naprawdę jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, jaki ośrodek wybrać. Na pewno prywatny ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych oferuje choremu większą wygodę oraz komfort leczenia. Nie oznacza to jednak, że terapia w ośrodku państwowym pozbawiona jest plusów. Przede wszystkim, państwowe zamknięte ośrodki leczenia uzależnień od alkoholu są darmowe. Nierzadko bywają również przepełnione i trudno się do nich dostać. Dobrze byłoby więc, gdyby alkoholik sam rozważył, które z rozwiązań jest dla niego lepsze.
Odoklinika esperal Poznań |
Lęborska 47 |
60-431 Poznań |
515008059 |
www.odoklinika.pl |