Organizacja wesel to temat złożony. Niektórzy nie mogą się doczekać planowania i kupowania, inni na samą myśl o weselu nerwowo ocierając z czoła krople potu. Jeśli jesteś świeżo upieczonym narzeczonym lub narzeczoną, musisz zmierzyć się z decyzją o tym, czy organizować wesele, a jeśli tak, to w jakiej formie. Pomimo tego, że oferta tzw. rynku ślubnego w Polsce jest bardzo szeroka, jest kilka kwestii, o których trzeba pamiętać, żeby przygotowania weselne nie były związane z nadmiernym stresem.

Zacznij wcześnie i planuj

Na początku warto zdecydować, jaki budżet chcecie przeznaczyć na Wasze przyjęcie weselne, określić jego rodzaj (kameralna kolacja czy raczej wielki bal z muzyką do rana), a także oszacować liczbę gości . To wszystko pozwoli Wam na sprawne podejmowanie kolejnych decyzji. Wszelkie „ślubne” kwestie należy załatwiać z dużym wyprzedzeniem. W szczególności dotyczy to rezerwacji miejsca, gdzie przyjęcie się odbędzie, a także jego oprawy muzycznej i ewentualnego udziału w przyjęciu fotografa i kamerzysty. W przypadku najbardziej popularnych miejsc i zespołów muzycznych czas oczekiwania na wolny termin może wynieść nawet dwa lata. Pomocne będzie z pewnością sporządzenie listy rzeczy do załatwienia i następnie konsekwentne „odhaczanie” na niej kolejnych punktów.

Zrób dobry research i zapytaj znajomych

Organizacja wesel to temat, na który z chęcią wypowie się wielu z Twoich przyjaciół, którzy już założyli rodziny. Zanim podejmiesz ważniejsze decyzje, warto zapytać ich, co z własnego przyjęcia wspominają najlepiej, a co uważają za niewypał. Dzięki wymianie doświadczeń możesz uniknąć najpopularniejszych weselnych wpadek, a także uzyskać listę przydatnych kontaktów do sprawdzonych specjalistów, z których usług skorzystasz w dniu przyjęcia. Ponadto, w sieci działa obecnie wiele portali, których tematem przewodnim są przygotowania do ślubu i organizacja wesel. Warto na nie zajrzeć, żeby zapoznać się z aktualnymi trendami i poznać możliwości, które oferuje rynek.

Sprawdzone miejsce i dobra muzyka to połowa sukcesu

Nie każdy lokal gastronomiczny poradzi sobie z tak dużym wyzwaniem, jakim jest organizacja wesel. Z tego powodu warto powierzyć przygotowanie swojego przyjęcia weselnego wyłącznie podmiotom, które mają doświadczenie w organizacji tego typu imprez i dysponują specjalną ofertą przygotowaną na potrzeby nowożeńców . Bardzo istotny jest również staranny wybór oprawy muzycznej. Niezależnie od tego, czy chcielibyśmy, żeby nasze przyjęcie uświetnił występ zespołu muzycznego czy też DJ, sprawdzenia wymaga jakość sprzętu, którym wykonawca będzie się posługiwał – zwłaszcza nagłośnienie, jakim dysponuje. Warto dotrzeć do opinii par, z którymi wybrany przez nas realizator wcześniej współpracował, lub chociażby zapoznać się z materiałami filmowymi, które udostępnia on na swojej stronie internetowej.

Poszukaj wsparcia, jeśli nie masz czasu

Bez wątpienia zorganizowanie ślubu i wesela wymaga czasu, determinacji i dokładności. Być może jesteście bardzo zajętą parą narzeczonych i rozumiecie, że tego zadania nie da się pogodzić z innymi Waszymi obowiązkami? A może po prostu tematyka weselna Was irytuje i nudzi? W takich wypadkach – jeśli tylko sytuacja finansowa narzeczonych na to pozwala – warto wspomóc się działaniem profesjonalistów.  Rynek usług konsultantów ślubnych i agencji eventowych, których specjalizacją jest właśnie organizacja wesel, rozwija się bardzo dynamicznie i obecnie można wybierać z szerokiej oferty podmiotów, które są gotowe pomóc nam w zaplanowaniu dnia ślubu i wesela.

Idź na kompromisy i nie bądź perfekcjonistą

Przygotowując ślub czy wesele, trzeba pogodzić wiele sprzecznych interesów – nie tylko narzeczonych, ale również ich rodzin. Pomimo tego, że przyjęcie weselne jest niejako wizytówką przyszłych państwa młodych i jako takie powinno odzwierciedlać ich upodobania i światopogląd, nie można zapomnieć o tym, że jest to przyjęcie dla gości. Ci, którzy poświęcą młodej parze swój czas w tak ważnym dla niej dniu, powinni czuć się szanowani i mile widziani. Uwzględniając potrzeby młodszych i starszych członków naszych rodzin, pokazujemy swoją dojrzałość. W końcu przyjęcie weselne to rodzinne spotkanie, które powinno łączyć, a nie dzielić – również pokolenia.

Panuj nad budżetem

Na rynku ślubnym znajdziemy wszystko, co chcemy kupić. Granicą jest jedynie cena. W tym kontekście warto pamiętać o tym, że wspólne życie nie kończy się na ślubie i będzie trwało również po nim, dostarczając nam – miejmy nadzieję – wielu pięknych chwil. Lepiej nie zaczynać wspólnej drogi z debetem na koncie. Nawet jeśli przed ślubem wydaje nam się, że wystawne udekorowanie sali weselnej czy nietypowe atrakcje dla gości to jak najbardziej uzasadniony wydatek, powinniśmy pamiętać o tym, że perspektywa zmienia się z czasem. To, czego w danym momencie tak bardzo zażądaliśmy, może po kilku latach okazać się niewiele znaczącym szczegółem. Warto więc wyznaczyć sobie finansowe granice i dobrze ich pilnować.

Przede wszystkim, w ferworze weselnych przygotowań nie można stracić z oczu tego, że relacje są ważniejsze niż przedmioty. Samo wesele jest niezwykle ważnym wydarzeniem – w końcu będziecie o nim pamiętali przez całe życie – jednak ważniejsze jest to, co przed Wami.