Jak wygląda stacja meteorologiczna? Interesuje Cię ten właśnie temat? Czym zatem cechuje się profesjonalnie zaprojektowana, a potem fachowo wykonana, stacja meteorologiczna? Co znajduje się w najbliższej okolicy?

 

Lokalizacja ma spore znaczenie

Jak wygląda stacja meteorologiczna?Aby stacja meteorologiczna dobrze działała, musi być przede wszystkim wybrana odpowiednia okolica. Okazuje się, że wykonanie tego zadania wcale nie jest zaś takie proste, jak komuś może wydawać się na samym początku. Dlaczego jednak ten aspekt ma tak fundamentalne znaczenie? Tylko wtedy stacja meteorologiczna będzie bowiem dobrze wywiązywała się ze swojej roli. Chodzi zaś o precyzyjne wykonywanie rozmaitych pomiarów. Warto zwrócić uwagę na czynnik, że profesjonalna lokalizacja powinna być na początku dobrze wybrana. Liczy się także to, by starać się utrzymywać wszystko w odpowiednim porządku. Jakie kwestie brać pod swoją uwagę wybierając miejsce na stacje meteorologiczne? Liczy się między innymi to, by w najbliższej okolicy (chodzi o kilkadziesiąt metrów) nie było absolutnie żadnych budynków mieszkalnych, zakładów produkcyjnych itp. W innym wypadku nie można bowiem liczyć na to, że badanie zostanie wykonane prawidłowo. Co ciekawe, w najbliższej okolicy od takiego miejsca, jak stacja meteorologiczna nie powinny znajdować się również żadne drzewa oraz krzewy. Dlatego właśnie wspominaliśmy o tym, że wybór odpowiedniego miejsca to jedno. Poza tym trzeba dbać o to, by na przykład regularnie ścinać pojawiające się krzewy itp. W odległości minimum 100 m nie może być żadnej grupy drzew, a także żadnych terenów zabudowach. Co jeszcze jest tutaj kluczowe? Wybierając miejsca na taki obiekt, jak stacja meteorologiczna trzeba wiedzieć, że w odległości minimum 300 m nie może być żadnych parków. Natomiast co najmniej pół kilometra musi być do najbliższego bloku mieszkalnego itp. Warto stosować się do tych wytycznych, ponieważ to jedyna droga do tego, by stacja meteorologiczna dobrze wywiązywała się ze swojego zadania i gwarantowała dokładne pomiary.

 

W co jest wyposażona stacja meteorologiczna?

Profesjonalnie zaprojektowana (jest to niezbędne, by można było przystąpić do zagospodarowania konkretnej przestrzeni), a potem wykonana stacja meteorologiczna składa się między innymi z tak zwanego poletka pomiarowego. W literaturze można również spotkać się z takim określeniem, jak ogródek meteorologiczny. Jak to wszystko wygląda w praktyce? Jest to trawiasty obszar. Często w postaci kwadratu o bokach wynoszących kilkanaście metrów. Warto zauważyć, że na terenie ogródka meteorologicznego są zainstalowane rozmaite elementy. W tym gronie warto wyodrębnić przede wszystkim bardzo istotne przyrządy meteorologiczne. Ich jakość ma spore znaczenie pod kątem tego, czy pomiary będą wykonywane dość szybko i za każdym razem dokładnie. Jakie przyrządy pomiarowe są najczęściej obecne w takich właśnie lokalizacjach? Mowa tutaj między innymi o termometrach, deszczomierzach oraz wiatromierzach. Nierzadko w takim miejscu, jak właśnie stacja meteorologiczna, znajdują się również heliografy, czy termometry typowo gruntowe. Co jeszcze znajduje się na terenie takiego właśnie miejsca? Czasami są to także przyrządy służące do mierzenia promieniowania słonecznego.

 

Jakie pomiary są realizowane?

W zależności od wyglądu konkretnej stacji meteorologicznej, jak i zainstalowanych elementów pomiarowych, wyróżniamy różne typy realizowanych pomiarów. Co jest przede wszystkim dokładnie wykonywane? Chodzi między innymi o pomiary temperatury. Są one zaś realizowane na rozmaite sposoby. Chodzi o różną wysokość nad poziomem gruntu. Co jeszcze jest mierzone w takich właśnie miejscach? To również między innymi wilgotność powietrza. Tak samo, jak jego ciśnienie. Jeśli dana stacja meteorologiczna jest wyposażona w deszczomierze, to bez żadnego problemu można określać, jak dużo tego opadu spadło w ciągu poprzedniej doby, jednego tygodnia, konkretnego miesiąca, czy nawet całego roku kalendarzowego itp.

 

Kiedy są wykonywane terminy obserwacji?

Co ciekawe, stacja meteorologiczna służy nie tylko do tego, by wykonywać pomiary wyżej wymienionych wartości. Często realizowane są także liczne obserwacje. Oczywiście, tym tematem muszą zajmować się specjaliści, którzy wiedzą, jak należy interpretować konkretne wyniki. Co jest zaś dokładnie obserwowane? To między innymi zachmurzenie, widzialność pozioma, czy stan gruntu. W okresie głównie zimowym (chociaż czasami także jesienią) bada się także stan pokrywy śnieżnej. Jak często są zaś wykonywane tego typu konkretne obserwacje? Wszystko w sumie zależy tutaj od tego, czy są one potrzebne pod kątem synoptycznym czy klimatycznym. Na tej podstawie określa się, kiedy powinny być wykonane konkretne obserwacje. Warto zatem mieć to wszystko na swojej uwadze. Jak to wygląda w praktyce? Okazuje się, że dla Polski obserwacje synoptyczne są wykonywane o takich godzinach: 01:00, 04:00, 07:00, 10:00, 13:00, 16:00, 19:00 i 22:00. W związku z tym dokonuje się zapisu wyników z ośmiu różnych godzin w ciągu jednej doby.