Decyzja o rozwodzie jest bardzo ciężka do podjęcia. Niestety w naszym kraju coraz większa liczba małżeństw decyduje się na tak kategoryczny krok. Każdy przypadek jest indywidualny i kryje się za nim duży ból i dramat ludzki. Rozwody mogą trwać latami w sądach, oprócz tego należy za nie słono zapłacić. Dobrze więc wiedzieć, w jaki sposób szybko się rozwieść. Żeby zakończyć sprawnie swoje małżeństwo, pamiętaj przede wszystkim o tym, aby:

1. Dokładnie przemyśleć swoją decyzję

Przed sądem trzeba być pewnym swojej decyzji o rozwodzie, w przeciwnym razie sąd może się na niego nie zgodzić. Sąd udzieli rozwodu tylko i wyłącznie wtedy, gdy pomiędzy małżonkami zostały zerwane wszelkie więzi. O tak zwanym zupełnym rozpadzie małżeństwa można powiedzieć, jeśli dwie osoby prowadzą oddzielne gospodarstwa domowe, nie współżyją i nie potrafią w żaden sposób porozumieć się w codziennym życiu. Przed złożeniem pozwu warto jeszcze raz porozmawiać z małżonkiem, dobrym rozwiązaniem jest również udanie się na terapię małżeńską. Jeśli jednak jesteście pewni oboje swojej decyzji, można od razu przystąpić do pisania pozwu rozwodowego.

2. Napisać właściwie pozew rozwodowy

 Jeśli chcesz, aby cały proces przebiegł sprawnie i w miarę szybko, przyłóż się koniecznie do napisania wniosku. Muszą być w nim zawarte wszelkie istotne elementy pism procesowych, wnioski, załączniki oraz oświadczenia. Warto we wniosku starać się podkreślać zupełność i trwałość rozkładu pożycia oraz inne okoliczności, o jakich będzie orzekać później sąd. Dobrze napisany pozew rozwodowy pozwoli nam uniknąć wszelkich błędów czy braków formalnych. Nie będziemy więc marnować czasu na uzupełnianie pozwu po wcześniejszych wezwaniach przez sąd. Braki we wnioski znacząco wpłyną na wydłużenie całego procesu, warto więc dokładnie i skrupulatnie sformułować cały dokument. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby go prawidłowo napisać, możemy skorzystać z pomocy adwokata. Adwokat pomoże nam również w późniejszym etapie rozwodu, dobrze, jeśli będzie nas reprezentowała doświadczona i profesjonalna osoba, znająca się na sprawach rozwodowych. Dzięki niej cały proces będzie krótszy.

Sprawdź również:

3. Zrezygnować z wniosku o zwolnienie z opłaty sądowej

Taki wniosek wpływa na wydłużenie całego procesu. Sąd bowiem do wydania swojej decyzji potrzebuje wiele dokumentów, które trzeba mu dostarczyć. Będzie nam wówczas potrzebny wniosek o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania. Warto więc zrezygnować ze składania wniosku, jeśli zależy nam na czasie.

4. Zrezygnować z orzekania o winie

Dociekanie tego, czy dany małżonek jest faktycznie winny rozpadu małżeństwa, może potrwać sporo czasu. Jeśli zrezygnujemy z tego, zdecydowanie przyspieszymy całą sprawę. Będzie to wówczas oznaczało, iż żadna ze stron nie jest winna za rozpad małżeństwa.

 

W jaki sposób szybko się rozwieść, jeśli ma się dziecko?

W przypadku kiedy małżeństwo posiada jedno lub więcej dzieci, które są osobami małoletnimi, wówczas proces rozwodowy zajmie o wiele więcej czasu. Pomóc w jego skróceniu znacząco pomoże wspólna umowa, która obejmuje informacje, pod czyją opieką zostaną, jak wysokie alimenty zostały ustalone przez małżonków. Chcąc przyspieszyć rozwód, trzeba złożyć wniosek oraz wszelkie konieczne dokumenty w kancelarii sądowej. Wówczas możemy liczyć na szybszą datę posiedzenia. Rozwód http://adwokat-seidel.pl/specjalizacja/prawnik-podzial-majatku-po-rozwodzie-warszawa/ będzie szybszy, jeśli decyzja o nim została podjęta przez obydwu małżonków. Jeśli tylko jedna strona zgodziła się na rozwód, w tej sytuacji sąd da małżonkom trzy miesiące, na dogadanie się między sobą i podjęcie decyzji.

Czy warto korzystać z pomocy adwokata?

Jeśli nie ma sporu pomiędzy małżonkami, są oni zgodni i porozumieli się ze sobą co do opieki nad dziećmi, wówczas adwokat okazuje się nieprzydatny. Jeśli jednak są oni pokłóceni i nie są w stanie sami rozmawiać, wówczas dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy adwokata.

 

Jak długo może trwać proces rozwodowy?

Osoby, które myślą nad rozwodem http://adwokat-seidel.pl/prawnik-od-spraw-medycznych-warszawa/, zastanawiają się często, ile może on tak właściwie trwać? Przeważnie strona składająca pozew, chce jak najszybciej przejść przez cały proces i oszczędzić sobie więcej stresów. Jest to bowiem bardzo ciężki okres dla obu małżonków. Na długość rozwodu, wpływa wiele czynników. Jeśli małżeństwo ma dzieci, warto także pamiętać o nieustaleniu zbyt wysokich alimentów, aby druga strona się na nie zgodziła. Nie mogą być one również za niskie, które nie wystarczą do wychowywania dziecka, alimenty ciężko jest później podnieść. Mimo negatywnego nastawienia matki dziecka ojciec powinien walczyć o częstą możliwość kontaktów z dzieckiem. Na tych kwestiach nie warto oszczędzać czasu, aby rozwód przebiegł jak najszybciej. Warto pamiętać, iż dobro dzieci jest najważniejsze. Dobrze jest przemyśleć na spokojnie swoją sytuację, w jakiej się znaleźliśmy. Zaoszczędzić czasu tam, gdzie jest to możliwe, a w ważnych kwestiach jednak walczyć o swoje, mimo tego, iż proces mógłby się przez to przeciągnąć. Szybka procedura rozwodowa daje małżonkom dużą ulgę i poczucie wolności, a przede wszystkim spokój.