Izolacja dachu krok po kroku: duża część ciepła w domu ucieka przez słabo zaizolowany dach. Jak rozwiązać? Problemu tego można uniknąć zarówno na etapie budowy domu, jak i podczas remontu dachu. Wystarczy użyć najskuteczniejszej dostępnej izolacji. Dostępne materiały są bardzo duże, można użyć styropianu, pianki poliuretanowej PUR, wełny mineralnej. Czy te materiały można umieścić na każdym rodzaju dachu? Niestety nie, wybór izolacji dachu zależy od tego, czy jest to dach prosty, spadzisty, czy też posiada okna i świetliki.
Izolacja dachu krok po kroku
Izolacja dachu jest czynnością niezbędną, ponieważ ma na nią wpływ warunki środowiskowe. Dach musi być skutecznie ocieplony, ponieważ przepuszcza się przez niego dużo energii cieplnej. Stosując się do zasad izolacji, można uniknąć ucieczki ciepła zimą z dachu i chłodu latem, co skutkuje doskonałym komfortem cieplnym i niższymi rachunkami za ogrzewanie.
Czy mogę sam zacząć izolować dach? Nie możesz, takie działania są regulowane przez przepisy budowlane, których musisz przestrzegać. Prace izolacyjne dachu należy wykonać przed zimą. Jednak pierwszym krokiem jest sprawdzenie stanu dachu, ważne jest zdiagnozowanie ewentualnych uszkodzeń pokrycia i rozpoczęcie jego naprawy. O planach ocieplenia dachu należy powiadomić odpowiednie biuro. Wraz z metodą należy zgłosić oczekiwany zakres prac do wykonania. Kolejnym punktem jest data rozpoczęcia izolacji dachu. ważny! Wnioski takie należy składać na 30 dni przed rozpoczęciem prac.
Rodzaje materiałów do izolacji dachów
Przystępując do ocieplania dachu należy zadbać o prawidłowy współczynnik przenikania ciepła (nie wyższy niż 0,25 W/m2.K). Jeśli chodzi o grubość, nie ma konkretnych zaleceń, ponieważ ten parametr zależy od konkretnego materiału.
Izolacja dachu wełną mineralną krok po kroku
Podczas ocieplania dachu w szczeliny systemu kratownicy należy ułożyć wełnę mineralną. Materiał jest bardzo elastyczny i można go bez wysiłku wkładać. Uniknie się szczeliny, minimalizując w ten sposób prace związane z uszczelnianiem powierzchni. Trzeba pamiętać o podzieleniu arkusza na dwie warstwy. Jednocześnie elementy konstrukcyjne ułożone są w taki sposób, aby szwy górnego i dolnego rzędu nie zachodziły na siebie, co skutkuje gęstszą, nieprzepuszczającą wody warstwą izolacyjną. Warstwy nawilżające i wodoodporne są obowiązkowe, aby zapobiec zamoczeniu wełny mineralnej i bez uwalniania ciepła.
Technika izolacji dachu wełną mineralną polega na utworzeniu warstwy wodoodpornej. W tym celu stosuje się polietylen lub materiały wzmacniające. Hydroizolacja obejmuje całą powierzchnię całego dachu. Zalecana jest szczelina wentylacyjna pomiędzy folią a wełną mineralną. Pomoże to przedłużyć żywotność materiału podczas wysychania. W tym celu można użyć drewnianych szynoprzewodów lub szkieletów.
Izolacja dachu styropianem krok po kroku
Izolacja na bazie polimerów jest jednym z najpopularniejszych materiałów do izolowania dachów o różnych konstrukcjach https://ocieplanie-dachow.com.pl/. Podczas produkcji styropianu cząstki styropianu poddawane są działaniu pary pod ciśnieniem. Cząsteczki mogą rozszerzać się do 50 razy. Styropian charakteryzuje się lekkością i wysokimi właściwościami termicznymi, ale jednocześnie jest kruchy i niestabilny na naprężenia mechaniczne. Istnieje możliwość docieplenia styropianem dachów skośnych, dachów mansardowych oraz dachów płaskich. Materiał jest najbardziej racjonalnie wykorzystywany do izolacji miejsc niemieszkalnych – garaży, szop, zimnych loggii.
Grubość izolacji obliczana jest zgodnie z warunkami klimatycznymi terenu, przeznaczeniem i konstrukcją budynku. Zwykle warstwa izolacyjna ma 150-200 mm. Dach może być izolowany od wewnątrz jak i od zewnątrz. Izolację zewnętrzną dachu wykonuje się zwykle na etapie budowy. Najpierw kładzie się paroizolację, a następnie warstwę styropianu o określonej grubości. Aby zapobiec przenikaniu wilgoci od góry, warstwa izolacyjna pokryta jest warstwą wodoodporną. Wodoodporny pasek jest przymocowany taśmą konstrukcyjną. Na wierzchu układany jest materiał dachowy. Do ocieplenia dachu płaskiego układa się 25-35 kg/m3 gęstego styropianu, który jest w stanie udźwignąć ciężar jednej osoby. Szczeliny wentylacyjne umożliwiają cyrkulację powietrza.
Stopniowe stosowanie pianki poliuretanowej do izolacji dachu
Pianka poliuretanowa PUR jest uważana za najbardziej wszechstronny materiał do hydroizolacji, uszczelniania szwów, izolacji termicznej i akustycznej konstrukcji dachowych. Ze względu na różne formy uwalniania i różne sposoby użytkowania nadaje się do budynków w budowie oraz obiektów w remoncie. W metodzie natryskowej poliuretan nakładany jest na powierzchnię dachu (wewnątrz) w postaci wstępnie spienionej. W tym celu stosuje się specjalne urządzenie, do którego wlewa się płynny PUR, miesza z powietrzem, spienia, a następnie spryskuje w postaci pianki. Płynna pianka poliuretanowa twardnieje w zaledwie 10 sekund, ale całkowite wyschnięcie zajmuje 1-2 dni.
Pianka PUR to izolacja dachu o nieskończonej żywotności https://www.ocieplanie-dachow.waw.pl/. Będzie służył niezawodnie przez 30-50 lat. Jeśli w konstrukcji dachu pojawią się nowe szczeliny, można je łatwo zamknąć nową izolacją. Do ocieplenia dachu zastosowano piankę otwartokomórkową zapewniającą wentylację drewnianych elementów konstrukcyjnych. Pianka natryskowa wykonywana jest przez wyspecjalizowane firmy posiadające agregację, wiedzę i umiejętności.