Ile kosztują implanty dentystyczne – co warto wiedzieć? Utrata zębów to nie tylko problem zdrowotny, ale również estetyczny. Wcześniej rozwiązaniem było noszenie ruchomych lub stałych protez. Obecnie leczenie implantologiczne jest bardzo popularne ze względu na rosnącą świadomość i rosnące oczekiwania pacjentów. Czym są implanty dentystyczne? Jakie typy można wyróżnić? Kiedy należy go stosować, a kto nie powinien go stosować? czy są bezpieczne

Czym są implanty dentystyczne?

Specjalnie wykonane, zwykle tytanowe, sztuczne korzenie zębów. Służą do zastąpienia utraconych lub usuniętych wcześniej korzeni naturalnych. Dzięki implantom dentystycznym w miejscu brakujących zębów można zamontować nowe korony. Implanty dentystyczne są wkręcane w kość. Sztuczna korona zęba jest mocowana na stałe. Pasują do innych zębów pod względem koloru i tekstury. Minimalizuje to widoczność ubytku. Implanty dentystyczne mogą zastępować zarówno pojedyncze zęby, jak i całe łuki zębowe.

Rodzaje implantów dentystycznych

Ile kosztują implanty dentystyczne
Ile kosztują implanty dentystyczne

Przede wszystkim implanty tytanowe, wykonane z tytanu, metalu o wysokiej biozgodności i trwałości. Łatwo wiąże się z kością, dzięki czemu implant jest stabilny, wytrzymały i długotrwały. Wadą może być kolor implantu. Czemu? Ponieważ jeśli linia dziąseł opadnie, metalowa część może stać się widoczna. W rzadkich przypadkach tytan może powodować reakcję alergiczną.

Po drugie – implanty cyrkonowe, wykonane z cyrkonu. Mają kolor kości słoniowej i mają właściwości bardzo zbliżone do naturalnej tkanki zęba. Ponadto tak samo trwałe jak implanty tytanowe. Dobrze łączą się również z tkanką kostną.

Implanty dentystyczne można również podzielić ze względu na czas oczekiwania na efekt zabiegu. Rozróżnia się tu wtrysk jednofazowy i wtrysk dwufazowy. Pierwszy z nich jest w pełni ubrany podczas pierwszej wizyty. Dzięki temu pacjent jeszcze tego samego dnia opuszcza gabinet stomatologiczny z przygotowanym zębem. Niestety nie zawsze jest to możliwe i wymaga więcej czasu na wszczepienie implantu. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku osób z zauważalnymi lukami w zębach. Wymagany jest wówczas wtrysk dwufazowy. Najpierw zakładany jest sam implant, a po wygojeniu rany zakładana jest korona. Należy zauważyć, że gojenie może trwać nawet kilka miesięcy. Rodzaj implantu dobiera lekarz stomatolog w porozumieniu z pacjentem. Miało to sprostać oczekiwaniom estetycznym klienta, a przede wszystkim zmieścić się w założonym przez niego budżecie.

Jakie są wskazania do implantów dentystycznych?

Implanty zębowe zalecane są osobom z pojedynczą lub nawet całkowitą utratą zębów. Może to wynikać z różnych przyczyn, takich jak:

  • nieleczone zapalenie przyzębia,
  • brak rozwoju zawiązków zębów,
  • ekstrakcja zęba z powodu postępującej próchnicy.

Utrata zębów stopniowo prowadzi do utraty kości. To z kolei może prowadzić do nawracających bólów głowy, przykurczy mięśni, wad zgryzu i zmian w owalu twarzy. Implanty mogą zatrzymać ten proces. Należy zauważyć, że implanty zębowe są znacznie wygodniejsze dla pacjentów niż standardowe protezy.

Czy istnieją przeciwwskazania do leczenia implantologicznego?

Chociaż implanty dentystyczne oferują pacjentom wiele korzyści, nie każdy może z nich skorzystać. Lekarze dentyści podejmują ostateczną decyzję, czy pacjent kwalifikuje się do tego typu zabiegu. Istnieją przeciwwskazania, w tym:

  • rak;
  • ciąża;
  • cukrzyca;
  • młodość;
  • zapalenie ozębnej.

Miejscowe przeciwwskazania występujące w jamie ustnej (takie jak uszkodzenie lub stan zapalny błony śluzowej) uniemożliwiają czasowe wprowadzenie implantu.

Ile kosztują implanty zębów?

Jest to kwestia indywidualna i zależy od kilku czynników. Ostateczna kwota zależy od:

  • dodatkowa konsultacja,
  • doświadczenie lekarza implantologa,
  • jakość użytych materiałów,
  • stosowana technologia.

Ponadto koszt instalacji implantów dentystycznych obejmuje również:

  • badanie radiologiczne,
  • usługi dodatkowe, takie jak rekonstrukcja kości czy podnoszenie zatok,
  • opłaty za konsultacje stomatologiczne.

Tym samym ceny implantów za jeden ząb wahają się od 2000 zł do 7000 zł. Państwowa Fundacja Sanitarna w żaden sposób nie finansuje tego programu.

Czy implanty dentystyczne są bezpieczne?

Pacjenci często zastanawiają się, czy implanty dentystyczne są bezpieczne dla ich zdrowia, czy są trwałe? W większości dotychczasowych przypadków implanty nie są odrzucane nawet po pięciu latach od wszczepienia. Co więcej, jeśli zostaną prawidłowo założone i odpowiednio zespolone z kością, będą służyć pacjentowi przez całe życie. Ostatecznie jednak wszystko zależy od klienta. Właściwa higiena jamy ustnej może mieć duży wpływ na stan Twoich implantów. Zęby należy regularnie czyścić. Dotyczy to również przestrzeni międzyzębowych.