Wiele osób decyduje się na przyjmowanie suplementów zawierających ten składnik. Gdzie znajdziemy witaminę K? Warto wiedzieć, że witamina K odpowiada za szereg zadań w naszym organizmie. Jeśli to nie wystarczy, należy spodziewać się przykrych konsekwencji. Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na ten składnik? Co jeść, aby uniknąć niedoboru witaminy K? Tego dowiecie się czytając poniższy wpis.

Dlaczego to tak ważny temat?

Warto podkreślić, że witamina K ma wiele do zrobienia w naszym organizmie. Sytuacja jest prosta. Jeśli jest ich za mało, spodziewane są poważne wady. To z kolei przekłada się na różne skutki uboczne. Warto zaznaczyć, że np. witamina K bierze udział w syntezie protrombiny oraz czynników wpływających na proces krzepnięcia krwi. W przypadku niedoborów należy liczyć się z częstymi krwawieniami itp. Ten aspekt jest szczególnie nieprzyjemny dla kobiet, jest bardzo bolesny i męczący.

Dodatkowo skład ten ma za zadanie wspomagać pracę układu sercowo-naczyniowego. Niezastosowanie się do tego pociąga za sobą różne konsekwencje. Wady często powodują problemy w tym obszarze. Tak więc, wbrew temu, co niektórzy myślą, witamina K ma wpływ na serce. Jeśli nie chcesz sprawiać kłopotów w tej sprawie, to nie możesz jej zaniedbać ani na chwilę. Dzięki takiemu składowi można zachować prawidłową gospodarkę wapniową. To z kolei oznacza, że ​​nie musisz się martwić takimi rzeczami jak osteoporoza czy inne problemy z kośćmi. Mogą dotknąć nawet stosunkowo młodych ludzi.

Dodatkowo witamina K działa przeciwbakteryjnie, przeciwbólowo, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie. Tego szczególnego czynnika nie można zignorować. To składnik, który utrzymuje organizm w dobrej kondycji. Kolejną świetną informacją jest to, że witamina K może nawet spowolnić aktywność nowotworów. Dzięki temu lekarze mają więcej czasu na reakcję i wybór odpowiedniego leczenia. Dlatego generalnie, jeśli komuś zależy na prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, nie można dopuścić do żadnych defektów w tym składzie.

Co jest potrzebne do witaminy K?

Dla dorosłych jest to rzędu kilku miligramów dziennie. Oczywiście jest to sprawa osobista. Szacuje się jednak, że taka dawka powinna być optymalną dawką dzienną zapobiegającą niedoborom. A są one naprawdę uciążliwe i jednocześnie destabilizujące naszą codzienność… Kto najczęściej cierpi na braki w tej dziedzinie? Wśród nich są małe dzieci. W przypadku noworodków układ pokarmowy pozostaje jałowy. W takim przypadku mogą wystąpić pewne problemy. Ale powinieneś być tego świadomy. Czasami dorośli też mają takie problemy. Należy jednak zauważyć, że jest ich stosunkowo niewiele. W końcu odpowiednia dieta powinna całkowicie pokryć zapotrzebowanie na ten składnik.

Ale kiedy witamina K nie jest dostarczana do organizmu w odpowiedniej ilości? Niektórzy mają problemy z wchłanianiem. W tym przypadku często brakuje im nie tylko witaminy K, ale także innych składników mineralnych. To samo należy powiedzieć o osobach z celiakią. W jakich innych sytuacjach witamina K może nie być dostarczana do organizmu w prawidłowych proporcjach? Na przykład osoby niedożywione często leczą się w szpitalach itp., więc ich ciała są bardzo słabe. Zwykle towarzyszy temu antybiotykoterapia. Jest szkodliwy, ponieważ ma wiele skutków ubocznych. Kluczem jest między innymi to, że nie mamy odpowiedniej ilości witaminy K w naszym organizmie. To bardzo ważne… Warto wspomnieć tu również o codziennych pacjentach cierpiących na choroby jelit czy problemy z wątrobą. Ponadto częste biegunki mogą wypłukiwać z organizmu ważne składniki odżywcze. Czyli między innymi witamina K.

Jakie owoce i warzywa powinieneś regularnie jeść?

Gdzie znajdziemy witaminę K?
Gdzie znajdziemy witaminę K?

Trzeba przyznać, że w jadłospisie powinno znaleźć się dużo odpowiednich warzyw i owoców. Pokarmy, które są naprawdę bogate w witaminę K. Są to głównie produkty pochodzenia roślinnego. Mowa tu o warzywach takich jak ziemniaki czy marchewka… Warto też systematycznie spożywać produkty zielone. Dzieje się tak, ponieważ naukowo udowodniono, że zawierają wiele składników opisanych dzisiaj. Odnosimy się do składników odżywczych, takich jak szparagi, szpinak, kapusta włoska, sałata, rukola i inne. Nie możemy też zapomnieć o owocach. Zwłaszcza truskawki i brzoskwinie itp. Dobrym rozwiązaniem są również produkty pochodzenia zwierzęcego. Jednak zalecanych tutaj opcji jest znacznie mniej. Głównymi produktami są jajka, mleko i produkty mleczne. Nie zaszkodzi zjeść od czasu do czasu minimalną ilość wątróbki wołowej…