Często pobyt pacjenta w szpitalu to zdecydowanie za mało, aby  dana osoba mogła wrócić do zdrowia i pełni sił lub w cięższych przypadkach mogła choć trochę uzyskać część sprawności sprzed swoje choroby. Najczęściej wśród pacjentów po dużym urazie, wypadku, udarze lub walczących z przewlekłą chorobą potrzebna jest rehabilitacja. Jednak na czym polega rehabilitacja i kiedy można z niej skorzystać?

 

Czym jest rehabilitacja?

              Rehabilitacja jest to całokształt działań, które są podejmowane w celu przywrócenia pacjentowi pełnej sprawności fizycznej i psychicznej.  W przypadkach, gdy powrót do pełnej sprawności nie jest możliwy, wtedy cel rehabilitacji ogranicza się do zwiększenia komfortu pacjenta w samodzielnej egzystencji. Dzięki rehabilitacji chory może wrócić choć częściowo do dawnych obowiązków http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/diagnostyka/diagnostyka-neurologiczna-dziecka-niemowlaka-0-1-r-z/. Najczęściej rehabilitacja wykonywana jest zaraz po zakończeniu leczenia. Zdarza się jednak, iż rehabilitacja dla lepszego efektu prowadzona jest przez cały zespół specjalistów m.in. fizjoterapeutów, psychologów czy logopedów. Wg klasycznego modelu rehabilitacja powinna być:

  • powszechna- każdy może z niej skorzystać
  • wczesna- im wcześniej zostanie wprowadzona tym większe szanse na wyzdrowienie
  • kompleksowa- powrót do zdrowia pod okiem specjalistów
  • ciągła- rehabilitacja powinna trwać tyle ile wymaga powrót pacjenta do sprawności

Rehabilitacja- kto powinien z niej skorzystać?

               Najbardziej powszechne są przypadki rehabilitowania pacjenta zaraz po chorobie czy urazie przez który była zmniejszona ruchomość stawów np: skręcenia, złamania. Jak również w przypadku różnych schorzeń kręgosłupa, albo też przy specyficznych chorobach narządu ruchu. W takich przypadkach zalecana jest minimum seria 10 zabiegów. 

               Rehabilitacja jest również jak najbardziej wskazana u osób, które są po zabiegach chirurgicznych m.in.po zabiegach ingerujących głęboko w układ ruchu. W takim przypadku rehabilitacja ma głównie na celu zastąpić bodźce pojawiające się w wyniku codziennych czynności.  

 

               Rehabilitacja  często obejmuje nie tylko zajęcia ruchowe, lecz również działania mające na celu przywrócenie sprawności fizycznej i psychicznej pacjenta- kompleksowość zabiegów rehabilitacyjnych. 

 

Jakie są rodzaje rehabilitacji?

                Pomocy w powrocie do dawnej sprawności często potrzebuje wiele pacjentów z bardzo różnymi schorzeniami. Sposób jak również zakres prowadzonej rehabilitacji zależy w dużej mierze od indywidualnych potrzeb pacjenta. Głównie rehabilitację można podzielić na:

  • neurologiczną- najczęściej wykonywana u pacjentów po urazach trwa zazwyczaj od 3 do 6 tygodni
  • kardiologiczną- stosowana m.in. u pacjentów po zawale serca
  • pulmonologiczną- w przypadku chorób układu oddechowego
  • specjalistyczną – m.in. dla osób niedowidzących, głuchych czy kobietach po mastektomii

               Jeśli rehabilitacja odbywa się w szpitalu, to wtedy pacjent może liczyć również na badania lekarskie oraz pełną diagnostykę. Natomiast jeśli rehabilitacja prowadzona jest na oddziałach bądź specjalnych ośrodkach to jest wtedy dużo bardziej kompleksowa oraz intensywna. 

 

Zabiegi wykonywane podczas rehabilitacji

                  Głównym elementem rehabilitacji jest fizykoterapia. Do najczęściej stosowanych zabiegów zalicza się:

  • kinezyterapię
  • masaż
  • jonoforeza
  • leczenie polem magnetycznym
  • hydroterapia
  • krioterapia
  • balneoterapiea

                 Wybór odpowiedniego zabiegu zależy tylko przypadłości (choroby, urazu) danego pacjenta.

Rehabilitacja na NFZ

                 Pacjent posiadający ubezpieczenie zdrowotne może skorzystać z rehabilitacji na NFZ. Lekarz daje skierowanie na określoną liczbę zabiegów w zależności od schorzenia, które występuje u pacjenta. Niestety terminy rehabilitacji na NFZ są bardzo długie oraz ilość zabiegów na NFZ również nie jest zbyt duża. 

                Nierzadko zdarza się, iż pacjenci zamiast czekać na termin na NFZ wolą płacić prywatnie za zabiegi rehabilitacyjne http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/uslugi-lekarskie/urolog/. Należy pamiętać, iż im wcześniej rozpoczęte zabiegi rehabilitacyjne tym są lepsze rokowania i dużo większe szanse, aby pacjent mógł odzyskać swoją sprawność sprzed choroby. 

                 Osoby niepełnosprawne, które nie mogą dotrzeć na rehabilitację mogą liczyć na zabiegi, które są wykonywane w miejscu zamieszkania pacjenta. 

 

 Gdzie skorzystać z rehabilitacji?

                 Na wszystkie zabiegi rehabilitacyjne, które związane są z leczeniem pourazowym kieruje lekarz prowadzący. Natomiast z niektórych zabiegów pacjent może skorzystać dodatkowo prywatnie (bez skierowania). Jednak przed każdym prywatnym zabiegiem pacjent powinien o nim porozmawiać z lekarzem prowadzącym, ewentualnie z rehabilitantem, który wykonuje  zabiegi rehabilitacyjne. 

 

                 Odpowiednio dobrana rehabilitacja jest bardzo ważnym elementem w powrocie do pełni sił albo w uzyskaniu większego komfortu życia np: dzięki samodzielności. Zabiegi rehabilitacyjne mogą odbywać się nie tylko w warunkach szpitalnych, lecz również w przystosowanych do tego ośrodkach. Rehabilitacja może odbywać się zarówno na NFZ jak i prywatnie- wybór głównie zależy od pacjenta.