W dzisiejszych czasach fotowoltaika jest jednym z najczęściej wybieranych źródeł produkcji energii elektrycznej na własny użytek. Ze względu na zerowe koszty produkcji energii, wspieranie działań na rzecz ekologii oraz wiele innych zalet fotowoltaika z roku na rok przyciąga uwagę coraz to większej grupie osób. Jednak dzięki użyciu tego rodzaju instalacji jej właściciel nierzadko zastanawia się co zrobić z wyprodukowanymi nadwyżkami energii elektrycznej. Warto zatem wiedzieć jakie są sposoby na poradzenie sobie z nadwyżkami energii elektrycznej.
Czym jest fotowoltaika?
Na początek warto zapoznać się z terminem samej instalacji fotowoltaicznej oraz sposobu w jaki dostarcza ona energii elektrycznej do gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Zgodnie z definicją fotowoltaika to instalacja, która wykorzystuje moc światła słonecznego (fotonów) do przekształcenia ich energii w prąd elektryczny. Sam proces produkcji energii elektrycznej nie jest przesadnie skomplikowany i wykorzystuje jedynie kilka połączonych ze sobą za pomocą okablowania elementów.
Proces produkcji energii elektrycznej na dobrą sprawę powstaje w panelach fotowoltaicznych. Panele fotowoltaiczne zbudowane są z krzemowych ogniw fotowoltaicznych, dzięki którym możliwe jest wchłanianie energii fotonów. Tak pochłaniana przez ogniwa fotowoltaiczne energia wytrąca znajdujące się na powierzchni paneli fotowoltaicznych elektrony na przeciwległe bieguny o odmiennych ładunkach. Wraz z nagromadzeniem się elektronów powstaje napięcie – i w konsekwencji – prąd o natężeniu stałym. Następnie tak wytworzony prąd jest transportowany do falownika (inwertera), w którym to zostaje zamieniony na prąd o natężeniu zmiennym. Dzięki temu powstaje ostatecznie prąd elektryczny, który za pomocą sieci kabli trafia do sieci energetycznej, z której można skorzystać lub zgromadzić zapasy tak wytworzonej energii elektrycznej.
Co można zrobić z nadwyżkami energii wytworzonej z instalacji fotowoltaicznej?
Z racji tego, że w Polsce nasłonecznienie w ciągu roku jest na dość wysokim poziomie wytwarzana ilość energii z paneli fotowoltaicznych bywa niekiedy dosyć spora. Nie zawsze jednak będzie konieczność zużycia jej w całości. Nadwyżki wytworzonej energii elektrycznej z paneli słonecznych (solarnych) potrafią być bardzo wysokie. Dlatego też warto wiedzieć co można zrobić z tak wytworzonym nadmiarem energii elektrycznej.
Istnieją dwa sposoby, dzięki którym można sobie poradzić z nadwyżkami energii elektrycznej płynącej z paneli fotowoltaicznych. Zaliczają się do nich przede wszystkim:
- odsprzedaż nadwyżek energii do ogólnej sieci dystrybucyjnej – pierwszym (i jednocześnie często wybieranym) sposobem jest odsprzedaż nadwyżek wyprodukowanej energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznej. By tego dokonać wystarczy porozumieć się z jednym z kilku krajowych dostawców energii elektrycznej w Polsce by nadwyżki prądu trafiały bezpośrednio do innych użytkowników w zamian za korzyści ekonomiczne. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że sprzedaż nadwyżek energii wiąże się z realnym zagrożeniem braku (lub zbyt małej ilości) energii na własne potrzeby w miesiącach jesienno-zimowych;
- gromadzenie energii w specjalnie przystosowanych do tego urządzeniach – drugim sposobem na poradzenie sobie z nadwyżkami energii elektrycznej z paneli słonecznych jest jej gromadzenie w specjalnych urządzeniach. Mowa tutaj przede wszystkim o dostosowanych akumulatorach, w których można przechowywać energię elektryczną z fotowoltaiki. W ten sposób można zabezpieczyć się na okres, w którym Słońce nie świeci aż tak intensywnie i być pewnym, że energii elektrycznej nie zabraknie na cały rok.
Jak zostało to przedstawione powyżej istnieją dwa sposoby jak można uporać się z nadwyżkami energii elektrycznej płynącej z fotowoltaiki. Warto jednak wiedzieć, które z tych rozwiązań będzie bardziej opłacalne i pod jakim względem.
Zobacz także:
- fotowoltaika dystrybutor Kołobrzeg https://eko-woltaika.pl/fotowoltaika-kolobrzeg
- panele fotowoltaiczne dystrybutor Koszalin https://eko-woltaika.pl/fotowoltaika-koszalin
- zestawy fotowoltaiczne Busko-Zdrój http://www.gmstarbud.pl/fotowoltaika-busko-zdroj/
- rekuperacja Pińczów http://www.gmstarbud.pl/rekuperacja-pinczow/
Które z przedstawionych rozwiązań okaże się bardziej korzystne?
Odpowiedź na zadane powyżej pytanie zależy na dobrą sprawę od indywidualnych preferencji oraz sytuacji wybranego właściciela/ki instalacji fotowoltaicznej. Sprzedaż nadwyżek wyprodukowanej energii wiąże się z realną możliwością zarabiania na produkcji i dystrybucji energii dodatkowych środków. Posiadając sporej wielkości instalację fotowoltaiczną i produkując duże ilości energii przez większość roku można dbać o środowisko i przy okazji zarabiać na produkcji energii. Wówczas jednak należy liczyć się z tym, iż w miesiącach jesienno-zimowych produkcja energii z tego źródła może być dosyć ograniczona w ciągu dnia.
Z kolei wyłączne gromadzenie energii automatycznie niweluje zagrożenie braku dostępu do energii elektrycznej. Jednak należy pamiętać, iż akumulatory mają swoją ograniczoną pojemność i nie zawsze będą w stanie nieustannie gromadzić prąd na jesień lub zimę. Dlatego też próbując odpowiedzieć sobie na pytanie które z tych rozwiązań może okazać się lepsze warto kierować się zdrowym rozsądkiem oraz optymalnym podziałem.
Posiadając twarde dane na temat tego ile wybrana instalacja fotowoltaiczna produkuje energii można oszacować ile energii można zgromadzić wiosną i latem. Wówczas można zachować podział 50:50, lub nieco większą ilość energii przeznaczonej na akumulację na własne potrzeby. Na fakt które rozwiązanie wybrać będzie wpływać również cena paneli fotowoltaicznych. Im wyższa cena nałożona przez dystrybutora paneli fotowoltaicznych tym bardziej opłacalne będzie zwiększenie udział sprzedanej energii płynącej z paneli fotowoltaicznych.