Podczas kupowania jakiegokolwiek komputera stacjonarnego bądź laptopa, niezwykle istotne jest zapoznanie się z całą specyfikacją. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne jest właściwe dobranie procesora, karty graficznej, pamięci RAM czy dysku twardego. Dzisiejszy artykuł dedykujemy wszystkim osobom, które chciałyby dowiedzieć się nieco więcej informacji odnośnie dysków twardych. Jakie dyski twarde w chwili obecnej cieszą się największą popularnością i w które warto zainwestować? Na te oraz wiele innych pytań odpowiadamy w niniejszym artykule. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury! 

Dysk twardy – ważny podzespół komputera i laptopa, o którym nigdy nie wolno zapomnieć

Bardzo wiele osób w trakcie kupowania nowego laptopa lub komputera nie zwraca w ogóle uwagi na specyfikację dysku twardego. Warto wiedzieć, że to duży błąd. Dysk twardy jest traktowany po macoszemu, co później może mocno odbijać się na wydajności naszego urządzenia. Niektórzy uważają również, że wystarczy, iż dysk twardy będzie miał jak największą pojemność. To duży błąd. Obecnie bardzo mocno liczy się nie tylko pojemność, ale także wydajność. Typ zakupionego przez nas dysku twardego będzie w ogromnym stopniu decydował o jego wydajności w sytuacjach ekstremalnych.

Kilkanaście lat temu najpopularniejszym rodzajem dysków twardych kupowanym na całym świecie były dyski HDD. Są one obecnie bardzo tanie, jednak mają całą masę wad. Mowa tutaj w szczególności o ich słabej wydajności, która z pewnością nie spodoba się wymagającym użytkownikom. Ponadto, dyski HDD bardzo często mogą ulegać rozmaitym uszkodzeniom. Dodatkowo, gdy komputer jest obciążony dużą liczbą uruchomionych aplikacji, dyski HDD pracują bardzo głośno. Od kilku lat coraz większą popularnością cieszy się inna wersja dysków twardych. Chodzi tutaj o dyski SSD.

Dyski SSD – inwestycja, która się opłaci?

Dyski SSD w porównaniu z tradycyjnymi dyskami HDD mają znacznie więcej zalet. Liczba ich atutów naprawdę jest niezwykle długa. Podstawową kwestią, o której należy wiedzieć jest fakt, iż cały system operacyjny naszego komputera będzie funkcjonował kilkadziesiąt procent wydajniej niż do tej pory. Osoby, które zmieniają dysk z HDD na dysk SSD od razu zauważają tę ogromną różnicę. Wszyscy eksperci rekomendują, aby na dysku SSD był przechowywany cały system operacyjny naszego urządzenia oraz aplikacje, których najczęściej używamy. Oprócz tego na naszym komputerze powinien także znaleźć się również tradycyjny dysk HDD. Jest to związane z tym, że dyski HDD są tanie a jednocześnie zapewniają bardzo dużą pojemność. Możemy tam przechowywać wszystkie inne pliki – zdjęcia i filmy w wysokiej jakości oraz gry i pozostałe aplikacje. Dyski SSD dedykowane są wszystkim tym, którym zależy na tym, aby ich komputer czy laptop funkcjonował w sposób wydajny i bezawaryjny.

Jakie są najważniejsze atuty dysków SSD? Sprawdziliśmy!

Dyski SSD mają wręcz niewiarygodnie dużą liczbę zalet. Mowa tutaj przede wszystkim o ich niezwykle wysokiej wydajności. Oprócz tego,  są bardzo odporne na jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne. W dyskach SSD nie ma jakichkolwiek części ruchomych, dzięki czemu zagrożenie uszkodzenia części jest ograniczone do zera. Warto wiedzieć o tym, że tradycyjne dyski HDD są zbudowane z bardzo dużej liczby ruchomych części, przez co często w trakcie transportu lub zwykłego użytkowania może dojść do ich awarii. Ogromnym atutem dysków SSD jest również cicha, bezgłośna praca. Z kolei dyski HDD mogą pracować naprawdę bardzo głośno, co szczególnie w godzinach nocnych jest prawdziwym utrapieniem dla użytkowników. Jeśli zależy nam na cichej pracy oraz wysokiej wydajności, dyski SSD okażą się strzałem w dziesiątkę.

Dyski SSD z racji swojej budowy pobierają także bardzo mało energii. Wyliczenia i analizy wykonywane przez doświadczonych profesjonalistów udowadniają, że dyski SSD mogą pobierać nawet dwadzieścia razy mniej prądu od tradycyjnych dysków HDD. Ten fakt sprawi, że wszystkie osoby używające laptopów będą szczególnie zadowolone – będą mogły używać swoich laptopów przez dłuższy czas bez konieczności podłączania ich do prądu.

Osoby posiadające laptopy doceniają także dyski SSD za to, że mają bardzo małą masę. Elektronika całego dysku SSD jest bardzo lekka, co przekłada się jednocześnie na całkowitą masę danego urządzenia. Laptop może ważyć nawet mniej niż jeden kilogram. Dla wielu osób najważniejszą zaletą dysków SSD będzie i tak przede wszystkim ich niezwykle wysoka wydajność. Oferowany przez dyski SSD czas dostępu do danych jest tak krótki, że wzbudza podziw wśród wszystkich użytkowników komputerów stacjonarnych i laptopów.

Wady dysków SSD

Najważniejsza wada dysków SSD to ich cena. W cenie dysku HDD o pojemności 1 TB dostaniemy dysk SSD o pojemności 120 GB. Za wydajność, cichą pracę oraz mniejsze zużycie prądu trzeba zapłacić jakąś cenę. Warto jednak wiedzieć o tym, że technologia dysków SSD z roku na rok tanieje, więc już wkrótce ceny dysków SSD ulegną znacznemu zmniejszeniu. Tym bardziej, że popyt na nie stale rośnie.