Druk offsetowy – co to takiego? Druk przemysłowy jest jedną z tych dziedzin, którą interesuje się coraz większa liczba przedsiębiorców. Druk offsetowy jest techniką stosowaną zarówno w kontekście przygotowywania papieru firmowego, ale również plakatów, wizytówek czy też zindywidualizowanych notesów. W obliczu uniwersalnego charakteru tej metody trudno dziwić się, iż w ostatnich latach zyskuje na coraz większej popularności. W tym poradniku dowiesz się czym charakteryzuje się druk tego rodzaju. Poznasz również wady i zalety tego rozwiązania.

Druk offsetowy – specyfikacja

DRUK OFFSETOWY- WSZYSTKO, CO WARTO WIEDZIEĆPopularna w profesjonalnych zakładach poligraficznych metoda, czyli druk offsetowy stanowi technologię opierającą się o przenoszenie farby z matrycy na materiał, dzięki wykorzystaniu specjalistycznego cylindra pokrytego gumą. Te cylindry odpowiadają za przenoszenie konkretnej barwy, posiadającej odpowiedni kolor składowy. Ma się tu na myśli CMYK, czyli odpowiadające mu barwy: cyjan, magenta, żółty, czarny. Cylindry przenoszą te kolory na papier lub też innego rodzaju materiał, aby te mogły w nim wsiąknąć. Podczas realizowania offsetu w ten sposób pokrywa się całość arkusza lub kilku sztuk, a następnie przycina się je do odpowiedniego rozmiaru lub formatu. Druk offsetowy można przeprowadzić na kilka sposobów, które rozróżnia się na podstawie rodzaju zastosowanego materiału. Do tych najpopularniejszych można zaliczyć następujące metody:

 • arkuszowa – gdzie materiałem końcowym jest papier w arkuszach,
 • zwojowa – tutaj materiałem jest papier w rolkach.

Metoda offsetowa jest wykorzystywana przede wszystkim do zadrukowywania papieru o różnej gramaturze i rozmiarze. Materiał może różnić się w zastosowaniu, jednak bez względu na to czy papier ma służyć w charakterze wkładu do notesu czy wizytówki – cechuje się on doskonałą jakością wydrukowanych elementów.

Druk offsetowy – jakie są jego zalety?

Z uwagi na popularność tego rozwiązania, druk offsetowy jest usługą realizowaną w większości profesjonalnych zakładów poligraficznych. Na ten stan rzeczy z pewnością wpływa fakt, iż technologia offsetowa ma charakter uniwersalny, a jednocześnie posiada wiele pozytywnych aspektów. Do najważniejszych zalet oferowanych przez tę technologię można zaliczyć następujące czynniki:

 • Druk offsetowy - co to takiego?
  Druk offsetowy – co to takiego?

  offset jest dość korzystny pod względem ekonomicznym, a szczególnie w kontekście wykonywania dużych nakładów np. różnego rodzaju materiałów reklamowych,

 • metoda offsetowa zapewnia również doskonałą jakość, czyli wyrazistość nadruku oraz precyzyjne odwzorowanie szczegółów oraz kolorystyki,
 • tego rodzaju druk jest także niezwykle trwały, a dzięki temu możliwym jest jego późniejsze uszlachetnienie za pomocą wybranej techniki np. lakierowania,
 • metoda ta umożliwia wykorzystanie wielu kolorów, zarówno podstawowych, jak również dodatkowych,
 • offset oferuje również możliwość wykonania druku na znacznie większej ilości materiałów, a nie tylko na papierze.

Czy istnieją wady druku offsetowego?

Jak w przypadku każdej techniki, również druk offsetowy posiada pewne wady. Do tych, na które należy zwrócić szczególną uwagę należą:

 • większe wymagania pod kątem przygotowań,
 • wydłużony czas realizacji projektów wykorzystujących tę technologię,
 • wysoki koszt przygotowania niskiego nakładu,
 • brak możliwości stworzenia wydruku spersonalizowanego.

Biorąc pod uwagę te wszystkie aspekty, druk offsetowy jest dedykowany przede wszystkim osobom, którym zależy na stworzeniu dobrej jakości materiałów reklamowych w dobrej jakości. Osoby, które chcą powierzyć tego rodzaju zlecenie zakładowi poligraficznemu powinny więc zgłosić się do firmy, która specjalizuje się w wykonywaniu druków tego typu. Współpraca z profesjonalną drukarnią offsetową gwarantuje nie tylko doskonałą jakość efektu końcowego, ale również atrakcyjną cenę wykonania usługi. W jaki jednak sposób znaleźć zakład poligraficzny, któremu można powierzyć tego rodzaju zlecenie?

Zobacz koniecznie:

Jak znaleźć dobry zakład poligraficzny?

rollup WrocławPoszukując drukarni do stałej współpracy należy zwrócić uwagę na to jakim sprzętem dysponuje. Firmy specjalizujące się w wykonywaniu offsetu powinny posiadać dobrej jakości maszyny, które umożliwiają skuteczne wykonanie tego rodzaju druku. Wykonanie plakatów, ulotek czy innych materiałów promocyjnych powinno się również powierzyć firmie, oferującej przejrzysty grafik za poszczególne usługi. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie ocenić jaki będzie finalny koszt realizacji zlecenia. Dobry zakład poligraficzny zagwarantuje kompleksową obsługę klienta, nawet takiego, który posiada niewielką wiedzę na temat przygotowywania materiału do druku. Odpowiednio przygotowany pracownik wskaże w jakim formacie powinno mu się dostarczyć grafikę, która ma znaleźć się na papierze czy innym materiale. Ma to szczególne znaczenie dla jakości końcowego druku. Profesjonalna drukarnia posiadająca w swojej ofercie hurtowy druk offsetowy zapewnia również doskonałą komunikację z klientem. Dzięki temu, iż pracownik zadaje pytania dotyczące oczekiwań klienta, znacznie łatwiej będzie mu zrealizować projekt odpowiadający jego preferencjom. Poszukując drukarni do regularnej współpracy warto więc brać również ten aspekt pod uwagę.