Domy drewniane – na co zwrócić uwagę: jeśli planujesz właśnie zakup lub budowę domu, zdecydowanie warto jest zwrócić uwagę na domy drewniane z drewna klejonego. Jest to świetne rozwiązanie, które ostatnimi czasy nieustannie zyskuje na popularności, a dzisiejsza technologia sprawia, że drewniany dom w niczym nie odstępuje temu tradycyjnemu, murowanemu. Co więcej, niejednokrotnie potrafi być on znacznie lepszym wyborem! Poniżej dowiesz, się na co warto zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Czy domy z drewna są bezpieczne?

Jest to jedno z podstawowych pytań, jakie mogą pojawić się w głowie kogoś, kto planuje zbudować swój własny dom, to dlatego, że takie domy zazwyczaj kojarzone są z domami letniskowymi nad morzem czy w górach, do których jeździ się tylko w konkretnych porach roku. Jak to w takim razie jest, czy dom zbudowany z drewna do zamieszkania na stałe jest bezpieczny? Oczywiście! Taki dom od zbudowanych z cegieł lub pustaków różni się tylko budulcem. Drewniane domy wyposażone są w te same instalacje co domy tradycyjne, więc jest w nich ogrzewanie, prąd, internet czy kanalizacja.

Drewniane domy nie są łatwopalne!

Wielu ludziom wydaje się, że skoro drewno tak świetnie się pali, to drewniany dom musi być na ogień niezwykle narażony, a co za tym idzie niebezpieczny do zamieszkania w nim. Cóż, jest to dosyć logiczne skojarzenie, natomiast sam takie stwierdzenie już od dawna nie jest prawdą. Do nowocześnie budowanych drewnianych domów używa się specjalnych środków chemicznych, które zapobiegają między innymi łatwopalności wykorzystanego do budowy drewna.

Świetna termoizolacja

Kolejnym zarzutem w stronę drewnianych domów jest mit, który twierdzi, że nie są one w stanie dobrze izolować, przez co jesteśmy nieustannie narażeni na zbyt wielkie gorąco w czasie lata lub mróz w czasie zimy. Nic bardziej mylnego, ponieważ drewno ma bardzo dobrze właściwości izolacyjne, dzięki czemu dobrze zbudowany (co należy podkreślić) drewniany dom jest w stanie świetnie izolować temperatury.

Drewno wygrywa starcie ze szkodnikami

Oczywiście nie każde, natomiast to, z którego zbudowany jest taki dom już jak najbardziej. Tak samo, jak zapobiega się jego łatwopalności poprzez dodanie specjalnych substancji chemicznych, to samo dzieje się w przypadku szkodników. Działają one też przeciwko pleśni, dzięki czemu nasz dom staje się bezpieczny. Należy zwrócić szczególną uwagę, iż fakt wykorzystywania środków chemicznych nie nie szkodzi zdrowiu, ponieważ użyte w trakcie budowy domu preparaty są całkowicie bezpieczne dla człowieka.

Dla kogo dom drewniany będzie najlepszy?

Zupełnie to dla wszystkich! Domy drewniane są dobrym wyborem nie tylko w szczególnych przypadkach, natomiast są wyjątki, które sprawią, że wybranie domu z drewna klejonego będzie jeszcze lepsze! Jakie to wyjątki? Przede wszystkim alergicy, którzy w tak zbudowanym domu z drewna klejonego będą mogli spać spokojnie, ponieważ nie ma w nich problemu ani z pleśnią, ani wilgocią, nie tylko ze względu na preparaty chemiczne wykorzystane w jego budowie, ale również “oddychanie” drewna, które w naturalny sposób zapewnia swego rodzaju klimatyzację.

Domy drewniane - na co zwrócić uwagęKto jeszcze mógłby się na taki dom zdecydować? Oczywiście osoby, którym bardzo zależy na ochronie środowiska. W trakcie ich budowy wykorzystuje się materiały naturalne w nawet aż 90% oraz zużywa się znacznie mniej wody do jego produkcji. Sprawia to, że ci, którzy wybiorą taki właśnie budulec dla swojego domu, będą mieli świadomość, że ich wybór w bardzo pozytywny sposób wpłynie na zdrowie naszego środowiska. Zadowoleni będą też wszyscy, którym zależy na czasie, w jakim ich dom zostanie wybudowany. Tradycyjne domy murowane średnio buduje się nawet dwa lata, ze względu na przerwy, jakie muszą być stosowane, ponieważ mokre zaprawy muszą odpowiednio wyschnąć i nie mogą być stosowane w ujemnych temperaturach. Dom drewniany nie ma takich problemów i na jego wybudowanie i wykończenie zazwyczaj potrzeba zaledwie kilku miesięcy.

Drewniany dom jest tańszy

Domy z drewna klejonego. Cena może pozytywnie zaskoczyć.

Każdy z nas wie, że budowa domu to jest ogromna inwestycja i nieraz oszczędzamy, jak tylko się da, aby w miarę możliwości te koszty zminimalizować. Wiadomo, że koszt budowy domu zależy od wielu czynników, ale jeśli przyjmiemy, że chcemy wybudować dom o określonej wielkości, to wybudowanie tego konkretnego domu z drewna będzie zdecydowanie tańsze, niż w przypadku domu murowanego. Biorąc pod uwagę fakt, że dom drewniany wcale nie odstaje niczym od domu murowanego, co już ustaliliśmy wyżej, to może się okazać, że taki wybór może uratować portfele wielu ludzi, którzy i tak otrzymają piękny dom, w którym będą mogli zamieszkać wraz z rodziną na długie lata.

Długi żywot drewnianego domu

Bardzo ważnym aspektem drewnianego domu jest również jego niezwykle długi żywot. Jeśli zależy Wam, aby wybudowany dom służył nie tylko wam, ale też waszym dzieciom i wnukom, to wybór drewnianego domu może się okazać strzałem w dziesiątkę. Dlaczego? Ponieważ odpowiednio wybudowany dom z drewna klejonego może stać co najmniej 50 lat, a tę ilość bardzo łatwo można wydłużyć, jeśli się o niego odpowiednio dba. Warto też dodać, że remont takiego domu jest dosyć, szybki, tani i mało problemowy.