Ubrania od wielu lat nie pełnią już jedynie roli odzienia, które ma zapewniać ciepło i odpowiednio okrywać ciało. Przez wybrane modele odzieży możemy wyrażać siebie, podążając za najnowszymi trendami albo ściśle trzymając się swoich ulubionych fasonów i wzorów. Dzięki ubraniom jesteśmy w stanie wskazać przynależność do jakiejś grupy, albo wyróżnić się z tłumu. Często pozostaje jednak pytanie czy markowe ubrania są lepsze i warto w nie inwestować, czy jednak kupować odzież dostępną szerszemu gronu odbiorców? 

Jakość z najwyższej półki

Najczęstszym skojarzeniem z ubraniami markowymi jest ich znacząco wyższa jakość. Bez wątpienia materiały, z których stworzone są takie ubrania zostały wcześniej odpowiednio wyselekcjonowane. Również wykonanie zazwyczaj jest staranniejsze, a przez to często trwalsze od tzw. ubrań z sieciówek. Takie założenie pozwala też wyjaśnić wyższą cenę markowych ubrań.

Nie na każdą kieszeń

W dzisiejszych czasach jesteśmy świadomi tego, że za wyższą jakość i trwałość produktów trzeba zapłacić stosunkowo wyższą cenę. Ponadto dla wielu osób ważnym czynnikiem przy wyborze garderoby stały się nie tylko jakość, wygląd i zgodność z najnowszymi trendami, ale i ekologia. Coraz więcej osób zwraca uwagę na metkę nie tylko ze względu na nośność marki i znane logo. Dokładnie czytamy skład wybranego produktu i analizujemy go pod kątem poszanowania środowiska naturalnego. Dużą rolę odegrały w tym przypadku kampanie społeczne, które kwestionowały potrzebę korzystania np. z naturalnych futer lub ubrań, które po wyrzuceniu będą truły środowisko rozkładając się przez wiele lat. Należy zaznaczyć, że większość producentów markowych ubrań wzięła sobie te informacje do serca i wdrożyła proekologiczne podejście. Dzięki temu kupując takie ubrania możemy mieć pewność, że nie przyłożymy ręki do pogarszania się stanu otaczającego nas świata. Jednak za takimi zmianami często idą również wyższe koszty produkcji, co przekłada się także na wyższą cenę produktu. Markowe ubrania nigdy nie należały do najtańszych, ale obecnie, wybierając taką garderobę możemy nie tylko wyglądać modnie, czuć się doskonale, ale i mieć świadomość życia w zgodzie ze środowiskiem.

Oferty specjalne

Mimo cen, które sprawiają, że markowe ubrania mogą nie być dostępne dla każdego, istnieją sposoby na ich zakup w znacznie przystępniejszych cenach. Kupowanie tzw. końcówek kolekcji, korzystanie z promocji zarówno sklepów stacjonarnych jak i online, to tylko niektóre z trików na noszenie najmodniejszych markowych ubrań i nie wydawanie na nie fortuny. Warto jednak wziąć pod uwagę sposób, który w ostatnich latach stał się niezwykle popularny w USA i na Zachodzie Europy, a ostatnio dotarł również do Polski. W dodatku jest zgodny z ekologicznym podejściem do robienia zakupów i promowany chętnie nie tylko przez oddane tej ideologii influencerki, ale i rozmaite celebrytki. Tak zwane podarowanie markowym ubraniom drugiego życia, czyli wymiana lub odsprzedaż pomiędzy osobami prywatnymi to wspaniała inicjatywa i ciekawy sposób na systematyczne odświeżenie swojej garderoby. Istnieje kilka portali aukcyjnych, jak i specjalnych aplikacji, które ułatwiają wymianę ubrań i kontakt między osobami zainteresowanymi. Co więcej, takie rozwiązanie może pozwolić np. na zakup wymarzonej sukienki na ważną uroczystość, z myślą, że założymy ją tylko ten jeden raz, a potem bez problemu odsprzedamy dalej, odzyskując niejako zainwestowane w nią środki. 

Coś dla malucha

Wielu rodziców staje przed dylematem, czy swoim dzieciom powinni kupować markowe ubrania. Z jednej strony każdy rodzic pragnie ofiarowywać swoim dzieciom to, co najlepsze i bez wątpienia markowe ubrania wpisują się w takie przekonanie. Z drugiej jednak jesteśmy świadomi tego jak dzieci szybko rosną i jak często trzeba kupować im nowe ciuchy. W dodatku równie często okazuje się niestety, że nawet wykonane z najlepszych materiałów spodnie szybko przecierają się na kolanach, kiedy maluch bez przerwy oddaje się zabawie na czworakach, a najpiękniejsze koszulki i sweterki po jednym obiedzie potrafią diametralnie zmienić kolor. Jak zatem podjąć mądrą decyzję, która spełni nasze oczekiwania i marzenia, a jednocześnie nie zrujnuje domowego budżetu? Jednym ze sposobów pozostaje możliwość wymiany lub odsprzedaży używanych i niezniszczonych markowych ubrań dziecięcych. Drugim, rozsądnym podejściem jest zakup jedynie wybranych części garderoby dziecka w markowych sklepach. Rodzice najczęściej decydują się na markową kurtkę, elegancki sweterek, który będzie zakładany tylko na wyjątkowe okazje, albo markowe ubrania świąteczne. Szczególnie małe dzieci wyglądają w nich niezwykle uroczo, przyciągając uwagę wszystkich gości zebranych przy rodzinnym stole. 

Markowe ubrania przez dekady wydawały się przeciętnemu zjadaczowi chleba niedostępne ze względu na znacznie wyższe ceny. W dzisiejszych czasach możemy śmiało powiedzieć, że istnieje wiele możliwości, dzięki którym każdy może poczuć się wyjątkowo pozwalając sobie przynajmniej raz na jakiś czas na zakup ubrań z wyższej półki. Często przekonujemy się wówczas, że markowe ubrania mogą nam posłużyć znacznie dłużej i przeliczając środki, jakie trzeba w nie zainwestować okazuje się, że to nie tylko szalenie przyjemny, ale po prostu opłacalny zakup.