Każda osoba, która chce rozpocząć budowę swojego własnego domu jednorodzinnego, musi zmierzyć się z wieloma zadaniami. Pierwszym z nich od kilku lat jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Spora część osób lekceważy badania geotechniczne, jak się okazuje, jest to naprawdę niemały błąd.

Co określają badania geotechniczne?

Część gmin w Polsce, pomimo obowiązujących przepisów, umożliwiają wydanie pozwolenia na budowę, bez stosowanie geotechnicznych badań gruntu http://www.gco-consult.com/www/pl/oferta/geologia-inzynierska.html, który jest przeznaczony pod konkretną zabudowę. Mimo tego, w takich chwilach warto, jest je przeprowadzić. Dlaczego? Badanie techniczne pozwalają nam na określenie składu gruntu oraz sprawdzenie jego charakterystyki, oraz poziomu wód gruntowych. Takie informacje są niezwykle ważne, gdyż w przyszłości mogą pozwolić nam na uniknięcie wielu nieprzyjemnych sytuacji. Na przykład pękające ściany, czy fundamenty, które się zapadają to skutek nieodpowiednio dobranych fundamentów oraz izolacji, spowodowane brakiem poprawnego rozpoznania terenu, które jest możliwe jedynie dzięki przeprowadzeniu odpowiednich badań. Przepisy, które weszły w życie w roku 2012, wprowadziły wymóg, odnoszący się do przeprowadzenia konkretnych badań technicznych dla wszelkich kategorii. W związku z tym, kiedy mamy do czynienia z budową domu jednorodzinnego, nie możemy ich pominąć.

Jakie mamy kategorie badań technicznych?

W budownictwie możemy wyróżnić aż trzy różne kategorie, które dzielą budowle oraz budynki ze względu na ich przeznaczenie, oraz glebę, na której będą budowany. Jakie to kategorie?

  • Pierwsza kategoria geotechniczna. W tej kategorii spotkamy się z domami jedno lub dwukondygnacyjnymi, których głębokość fundamentów nie jest większa niż 3 metry. W takich wypadkach potrzebna nam jest jedynie opinia geodety, która zostanie wydana ba podstawie geotechnicznych badań gruntów, jakie położone są na naszej działce. Niekiedy jednak możemy spotkać się z sytuacją, gdy profil glebowy będzie zbyt skomplikowany, co będzie skutkowało przeniesieniem budynku do innej kategorii;
  • Druga kategoria geotechniczna. Ta kategoria odnosi się do znacznie większych obiektów budowlanych oraz tych nieco mniejszych, które znajdują się na złożonych warunkach glebowych. Jeśli chcemy uzyskać pozwolenie na budowę, w tym wypadku będziemy musieli przeprowadzić znacznie dokładniejsze badania gruntu, które opierają się na podstawie jakościowej oraz ilościowej ocenie konkretnych danych technicznych. Nie możemy jednak zapomnieć, że zakres badań idzie w parze z ceną, dlatego będą one nas więcej kosztowały niż poprzednie;
  • Trzecia kategoria geotechniczna. Ta kategoria jest przeznaczona dla wszelkich wysoko kondygnacyjnych budowli czy budynków, jakie mają powstać w miejskich przestrzeniach. W takim wypadku będziemy zmuszeni do zorganizowania całej dokumentacji geotechnicznej oraz inżynierskiej. W pewnych wypadkach do tej kategorii mogą także zostać zaliczone domy jednorodzinne, które są usadowione na bardzo trudnym terenie.

Co jest zawarte w opinii geotechnicznej?

Opinia techniczna jest konieczna dla każdej z trzech kategorii. Wszystko jest jednak zależne od klasyfikacji, na podstawie której opinia w późniejszym czasie będzie uzupełniana. Zawsze składa się ona z dwóch części. Jedną z nich jest graficzna, a druga opisowa. W tej drugiej części zawarte będą informacje odnoszące się do konkretnych warstw gruntu, wysokości wód gruntowych, a także zalecenia wszelkie zalecenia do nieco bardziej szczegółowych badań http://www.gco-consult.com/www/pl/oferta/geotechnika.html. W części graficznej spotkamy się z dokładną ilustracją planu danego terenu, jaki znajduje się pod budynkiem. Zaznaczone będą tam wszystkie odwierty, a warstwy gruntu zostaną dokładnie zobrazowane.

Kto może podjąć się wykonania badań technicznych?

Polska branża budowlana może pochwalić się wieloma firmami, które zajmują się wykonywaniem badań geotechnicznych. Nie możemy jednak zapomnieć, że bez względu na to, czy potrzebujemy podstawowej opinii geotechnicznej, czy dokładnych badań, mogą wykonywać je jedynie wykwalifikowani geodeci V i VII stopnia. Taką kwalifikację jest w stanie uzyskać tylko geolog, który jest czynny zawodowo. Spora część inwestorów nic sobie tego nie robi i zleca takie badania najtańszej możliwej firmie. Jest to bardzo błędne działania, gdyż niska cena wiąże się z niewystarczającą ilością odwiertów, które wymagają wiele czasu. Jeśli będzie ich za mało, to badania będą niewiarygodne, a dobranie odpowiednich fundamentów bardzo trudne. W związku z tym pozorna oszczędność może skutkować bardzo negatywnymi skutkami. Każdy z nas wie, że potencjalne naprawy budynku wiążą się z ogromnymi kosztami, których każdy z nas chciałby uniknąć. Właśnie dlatego warto poszukać rzetelnej firmy, która może pochwalić się wieloma zadowolonymi klientami oraz dobrą opinią w sieci. W szczególności, kiedy mamy do czynienia z podpiwniczonym budynkiem, a dany inwestor nie chce w przyszłości spotkać się z zalaną piwnicą, w czasie obfitych deszczów. 

Jak widać, badania geotechniczne to znacznie poważniejsza rzecz niż nam się wydaje. Ponadto, jeśli chcemy uniknąć dodatkowych problemów, warto postawić na dobrego fachowca.