Co to są uzależnienia behawioralne? Uzależnienia są bardzo powszechne i boryka się z nimi mnóstwo ludzi. Dotknąć mogą każdego, bez względu na wiek czy wykształcenie. Dla wielu osób dość zagadkowo brzmi jednak pojęcie uzależnienia behawioralnego. Tymczasem okazuje się, że uzależnienie behawioralne to nic innego jak pewien zespół charakterystycznych objawów. Każdy rodzaj uzależnienia wymaga odpowiedniej terapii. Możliwości do wykorzystania jest jednak całkiem sporo. Trzeba jednak liczyć się z tym, że leczenie uzależnień zawsze jest trudne i wymaga cierpliwości, zarówno od pacjenta, jak i od zespołu medycznego.
Uzależnienie behawioralne – podstawowe informacje
Jak już zaznaczono na wstępie, o uzależnieniu behawioralnym można mówić, gdy występują pewne charakterystyczne objawy. Objawy te wiążą się zazwyczaj z wielokrotnym powtarzaniem pewnych czynności. Pojęcie to zostało wprowadzone przez Otta Fenichela, który pracował jako psychoanalityk przez wiele lat. Warto mieć świadomość tego, jakiego rodzaju uzależnienia można określić mianem uzależnień behawioralnych. Będą to między innymi: uzależnienie od seksu czy pornografii, uzależnienie od pracy czy zakupoholizm. Patologiczny hazard czy też uzależnienie od codziennego wykonywania intensywnych ćwiczeń fizycznych także można określić mianem uzależnień behawioralnych. Istnieje bardzo wiele przyczyn powstawania uzależnień behawioralnych. Jedną z nich są na pewno czynniki genetyczne. Błędem byłoby jednak twierdzenie, że geny przeważają o tym, czy wpadniemy w uzależnienie czy też nie. Nie sposób nie zauważyć, że przyczynami uzależnień mogą być również problemy osobiste oraz zdrowotne. Największe ryzyko uzależnienia występuje wtedy, gdy kilka czynników nakłada się na siebie. Nie sposób nie zauważyć, że walka z uzależnieniami behawioralnymi do najprostszych nie należy. Na pewno jest jednak możliwa i należy ją podjąć tak szybko, jak to tylko możliwe.
Czy ambulatoryjne leczenie uzależnień behawioralnych jest możliwe?
Ośrodek zamknięty dla uzależnionych nie zawsze jest koniecznością. W wielu przypadkach leczenie może odbywać się w warunkach ambulatoryjnych. Warto dowiedzieć się jednak, jaki ośrodek profilaktyki i terapii uzależnień prowadzi w naszej okolicy leczenie ambulatoryjne. Jak się okazuje, istnieje wiele takich miejsc. Warto poczytać opinie na temat poszczególnych ośrodków leczenia uzależnień. Wówczas będziemy mogli ocenić, w którym z nich chcemy rozpocząć leczenie. Najlepiej unikać tych ośrodków, które posiadają same negatywne opinie pacjentów. Należy pamiętać także o tym, że do wyboru mamy zarówno prywatny, jak i państwowy ośrodek leczenia i terapii uzależnień. Na terapię uzależnień w ramach NFZ trzeba będzie jednak poczekać dłużej. Jeżeli więc problem jest poważny, nie warto zwlekać. Trafionym pomysłem może okazać się znalezienie dobrego psychoterapeuty i podjęcie regularnej terapii. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby terapia była podjęta u specjalisty znającego się na uzależnieniach behawioralnych. Bez tego niemożliwe będzie niestety skuteczne leczenie. Sesje psychoterapii uzależnień trwają zazwyczaj 50 minut i odbywają się raz w tygodniu. Zawsze mają one miejsce w tym samym miejscu, aby pacjent czuł się bezpiecznie. To, jak długo trwa psychoterapia uzależnień zależne jest od tego, jak bardzo zaawansowany jest problem. Zazwyczaj jednak konieczna jest wielomiesięczna albo wieloletnia psychoterapia. Nie należy zapominać o tym, że psychoterapia prywatna generuje dość duże koszty. Dobrym pomysłem będzie więc przejrzenie różnych ofert przed dokonaniem ostatecznego wyboru. Wówczas prawdopodobieństwo znalezienia oferty atrakcyjnej pod względem cenowym, jak i jakościowym jest naprawdę bardzo duże.
A może terapia w ośrodku zamkniętym?
Niestety, ośrodek leczenia uzależnień prowadzący terapię w warunkach ambulatoryjnych nie zawsze może pomóc. W niektórych przypadkach pomocny może być jedynie ośrodek zamknięty leczenia uzależnień. Terapia w takim ośrodku koncentruje się wokół naprawdę różnych metod walki z uzależnieniem. Nierzadko prowadzone jest leczenie psychiatryczne. Uzależnieniom bardzo często towarzyszą bowiem zaburzenia psychiczne, które mogą stanowić skutek, jak i przyczynę uzależnienia. Warto także mieć świadomość tego, że w ośrodku zamkniętym ma miejsce psychoterapia. Psychoterapię trzeba jednak kontynuować nawet po wyjściu z ośrodka zamkniętego. W przeciwnym bowiem razie uzależnienie może tak łatwo nie ustąpić. Oprócz psychoterapii indywidualnej i leczenia psychiatrycznego, w ośrodku zamkniętym ma miejsce terapia zajęciowa, która pomaga odwrócić uwagę pacjenta od problemu uzależnienia. Nie należy zapominać także o tym, że psychoterapia uzależnień wymaga cierpliwości oraz rzecz jasna wsparcia. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc pozostawanie w kontakcie ze swoimi bliskimi przez cały czas trwania terapii. Jeśli nie mamy wsparcia w najbliższych, dobrym pomysłem może okazać się poszukiwanie wsparcia na spotkaniach osób, które również walczą z uzależnieniami behawioralnymi różnego rodzaju.