Wilgoć powodować może znaczące szkody – nie tylko niszczy uszczelki, ale przyczyniać się może także do rozwoju grzybów i pleśni, a także po prostu ogranicza widoczność. Jakie są sposoby na zaparowane okna?
Dlaczego okna parują?
Parujące okna nie są niczym przyjemnym, ale samo powstawanie tego problemu jest zjawiskiem dosyć ciekawym, zwłaszcza, że jego przyczyn może być co najmniej kilka.
Pierwszą z nich jest oczywiście duża wilgotność powietrza. Kiedy w powietrzu unosi się dużo pary wodnej, siłą rzeczy może ona gdzieś osiadać. Dlatego czy to kiedy gotujemy, czy się kąpiemy, czy też po prostu oddychamy – wilgoć powietrza podnosi się, a woda która się w nim unosi skrapla się na szybach pod postacią charakterystycznej pary.
Drugą przyczyną parowania okien może być różnica temperatur pomiędzy jedną, a drugą stroną szyby. W takim wypadku po tej cieplejszej stronie zaczynają skraplać się drobiny wody, powodując zaparowanie okna.
Trzecia przyczyna jest związana z dwoma poprzednimi. Zaparowane okna to przede wszystkim problem pomieszczeń, w których nie ma dobrej cyrkulacji powietrza. Jeśli pomieszczenia są bardzo szczelne i słabo wietrzone, nadmiar wilgoci z powietrza nie ma gdzie się ulotnić i osiada na szybie pod postacią irytującej pary.
Co ciekawe, może występować też zupełnie inna przyczyna. Jest nią wówczas błąd przy wykonywaniu murowania budynku. Takie mury należy zaraz po wzniesieniu dokładnie osuszyć przed przystąpieniem do dalszych prac. W przeciwnym wypadku będą oddawały wodę później, niekorzystnie wpływając na poziom wilgoci w powietrzu.
Jakie są skutki zaparowanych okien?
Tak więc zaparowane okna mogą być niestety zwiastunem większego problemu. Może okazać się, że wentylacja w pomieszczeniach zawodzi, a cyrkulacja powietrza nie jest wystarczająca. Może to mieć tragiczny wpływ na nasze zdrowie. Istotny jest też aspekt estetyczny. Zaparowane okna na pewno nie wyglądają ładnie. Ograniczają też widoczność oraz zaciemniają pomieszczenia. Wilgoć zbierająca się na krawędziach szyb prowadzić może do degeneracji uszczelek, a więc po prostu niszczenia okna. Najgorsze jest jednak to, że zbierająca się na oknach wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów w zakamarkach okna – często tych, do których nie sposób się dostać, by je wyczyścić. Takie drobnoustroje potrafią natomiast mieć bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie.
Co na zaparowane szyby okienne?
W związku z przyczynami, w skutek których możemy zetknąć się z problemem jakim są zaparowane okna, podstawowe rozwiązanie wydaje się być dosyć oczywiste. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń. Jeśli cyrkulacja powietrza powinna być zapewniona przed ogólny system, którego zadaniem jest o nią dbać, to najwyraźniej nie działa on sprawnie. Należy oczyścić więc kratki wentylacyjne oraz sprawdzić działanie instalacji. Innym prostym sposobem na zaparowane okna jest zamontowanie takiej instalacji, jeśli jeszcze jej nie mamy. Jeśli to zbyt duże przedsięwzięcie, pomóc może także wymiana okien na takie ze specjalnymi nawietrznikami odprowadzającymi wodę. Jeśli problemem są zaparowane okna w kuchni, należy zainstalować okap, który będzie odprowadzał wilgoć powstającą przy gotowaniu posiłków. Jeśli mamy okap, ale okna i tak parują, dobrym pomysłem będzie czyszczenie instalacji. Niestety poza parą wodną zbiera się w niej także kurz oraz tłuszcze z gotowanych w kuchni potraw, co ogranicza jej drożność, a tym samym zmniejsza skuteczność okapu. Moc, z jaką działa okap, również jest ważna. Jeśli okap jest czysty, a okna i tak parują, może okazać się, że po prostu moc okapu jest za mała na nasze potrzeby. Wówczas trzeba wymienić urządzenie na takie o większej mocy. Jeśli parowanie pomieszczeń zdarza się sporadycznie i tylko w określonych sytuacjach, to dobrym rozwiązaniem będzie po prostu ich przewietrzenie. Aby uniknąć parowania okien wystarczy po prostu uchylać je, gdy gotujemy lub bierzemy kąpiel. Dzięki temu ciepłe powietrze bogate w parę wodną będzie wydostawało się na zewnątrz budynku, regulując w ten sposób poziom wilgotności wewnątrz pomieszczenia. Inaczej wygląda sytuacja w pomieszczeniach, w których duża wilgotność, a zatem i zaparowane szyby są częstym problemem, który nie przemija. Wówczas może oznaczać to, że po prostu wilgotność powietrza na stałe jest zbyt wysoka. Choć to suche powietrze kojarzy nam się z chorobami układu oddechowego, to zbyt wilgotne również nie jest zdrowe. W takim mokrym powietrzu bardzo dobrze czują się wszelkie zarodniki grzybów i pleśni, które dostawać się będą do naszych organizmów zarówno z wdychanym powietrzem, jak i spożywanym pokarmem. Sposobów na obniżenie wilgotności powietrza w pomieszczeniu jest kilka. Wietrzenie jest podstawowym, ale są też specjalne urządzenia, które pomogą nam zapanować nad tym jak mokre jest powietrze. Bardzo popularnym rozwiązaniem są tak zwane pochłaniacze wilgoci. Obecnie mają one za zadanie nie tylko zbierać wilgoć unoszącą się w pomieszczeniu, ale i stanowić piękną, elegancką ozdobę. Wiele z nich przypomina wyglądem niewielkie arcydzieła. Dodatkowym atutem jest to, że można zakupić pochłaniacz wilgoci, który dodatkowo będzie uwalniał przyjemny, odświeżający zapach.